
България 12.05.2025 19:06 Снимка: ДНЕС+
Илияна Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на Великотърновския университет
Вицепрезидентът Илияна Йотова беше удостоена с почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий".
Поводът е приносът ѝ към развитието на българистиката и за разпространението на българската култура и духовност.
Тя е 55-ият носител на почетното звание. Почетните инсигнии ѝ бяха връчени на тържествена церемония по повод патронния празник на университета.
"В наши дни трудно се намира институционална подкрепа, но вицепрезидентът е човек с винаги отворена врата за култура и духовност, с непрекъснат стремеж да бъде полезен за всяка висока идея. Човек, който може да създава визии за развитие", изтъкна проф. Николай Дойнов, председател на Инициативния комитет, предложил на академичното ръководство на Великотърновския университет удостояването на вицепрезидента с почетното звание. Той открои приноса на Илияна Йотова за развитието на българските неделни училища и българистиката по света.
В поздравителен адрес президентът Румен Радев изразява своята радост от голямото признание с удостояването на вицепрезидента с почетното звание "Доктор хонорис кауза".
Като светло явление в българския политически живот определи Илияна Йотова чл.-кор. проф. Атанас Семов, съдия в Конституционния съд. "С изградени и устойчиви национални и европейски ценности, Илияна Йотова не търпи рушителни за Родината действия. Тя стана първият български вицепрезидент, който превърна в своя институционна роля опазването на българското", подчерта той.
След церемонията Йотова изнесе академично слово на тема "Велико Търново - духовност и държавност".
Да се грижиш за приемствеността, за създаденото преди теб, да надстрояваш, а не да обругаваш и рушиш постигнатото преди теб - този урок ни преподават и днес търновските царе, изтъкна тя.
В словото си вицепрезидентът представи значими факти от историческата съдба на Велико Търново като столица на Второто българско царство и значението му в политическата и културната история на България.
Тя подчерта, че столицата на Второто българско царство остава завинаги в историята с Търновската книжовна школа, просъществувала почти две столетия и трайно белязала литературната традиция не само на българския, а на всички славянски народи. Вицепрезидентът отбеляза, че създаденото от Търновската школа става здрав фундамент, който съхранява българския народ по време на петвековното робство. "Когато днес говорим, че книжнината и духовността са нашето спасение, това не е клише, а дълбоко закодирано в гените ни и най-отличителният белег на идентичност в сравнение с други народи", отбеляза Йотова.
По нейни думи вторият Златен век на българската книжнина и култура не би бил възможен без духовното присъствие на ярката индивидуалност и епохалното дело на последния български патриарх от Второто царство - Евтимий.
Йотова определи Великотърновския университет като Търновската школа на 21 век, който продължава да пази и развива българския език, богатата българска духовност и култура.
Тя изтъкна активната дейност на университета за защита и развитие на българистиката.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08001 |
![]() |
1 | 2.28699 |
![]() |
10 | 3.88818 |
![]() |
100 | 4.29835 |
![]() |
1 | 1.69954 |
Последни новини
- 19:21 Гроздан Караджов: Подготвяме варианти за развитие на жп граничния преход при Лесово
- 19:15 Нетаняху: Тираните от Техеран ще платят скъпо за атаката над израелската болница
- 19:07 Дмитрий Песков: Иран не е поискал военна помощ от Русия
- 19:03 Националната служба за охрана обяви 30 свободни места за служители по охрана и шофьори
- 19:00 Националната служба за охрана обяви 30 свободни места за служители по охрана и шофьори
- 18:53 Истинската причина, заради която Орландо Блум ще бъде на пищната сватба на Джеф Безос без Кейти Пери
- 18:45 "Левски" е на крачка от първи изходящ трансфер
- 18:40 Русия предупреди САЩ да не се намесват във военните действия срещу Иран