Гуцанов: Демографската криза е въпрос на национална сигурност

България 30.04.2025 17:43 Снимка: ДНЕС+

Гуцанов: Демографската криза е въпрос на национална сигурност

Демографията и демографската политика са въпрос на национална сигурност. Това заяви социалният министър Борислав Гуцан овпо време на кръгла маса на тема "Демография - тенденции, проблеми и решения".

Справянето с демографските проблеми не може да бъде постигнато от едно министерство, а трябва да се обединят усилията на множество институции, подчерта той. Според Гуцанов множеството сфери влияят върху демографската картина в страната като образование и здравеопазване. Ако има кауза, която може да обедини нацията, това е справянето с демографския проблем, категоричен е министърът.

През 2024 г. България отчете най-високата раждаемост в Европа - 1,8 деца на жена. Все пак България остава в тежка демографска криза. Населението ни се топи, като в последно време намаляваме с 40-44 хил. души годишно. Очакванията са темпът на стопяване на населението да се запази през следващите 10-15 години. В целия свят коефициентите на раждаемост рязко спадат и в две трети от държавите в света жените вече не раждат достатъчно деца, за да обновят населението.

Главните фактори за намаляването на населението са отрицателният естествен прираст поради високата смъртност, ниската раждаемост и голямата емиграция. Отрицателният естествен прираст определя около две трети от намалението на населението. Оказва се, че през последните 50 години плодовитостта на българската жена е намаляла почти с едно дете.

У нас е очевидна причинно-следствената връзка между тежките икономически условия на живот, от една страна, и намаляващата раждаемост и плодовитост, от друга. В богатите европейски страни влиянието на икономическите причини е по-слабо. По-доброто качество на тяхното здравеопазване вероятно оказва решаващо влияние за ограничаване на смъртността.

Демографските резерви на България са силно ограничени, защото намаляват децата и младите хора. Те са едва 13,7% от населението, при 15,6% средно за ЕС.

CHF CHF 1 2.08244
GBP GBP 1 2.30152
RON RON 10 3.92918
TRY TRY 100 4.47396
USD USD 1 1.71971