Федун: Ако Русия беше в ОПЕК, картелът щеше да определя цената

България 17.06.2009 14:28

Кризата в петролния отрасъл за момента е приключила. ОПЕК доказа, че може да регулира пазара и ако Русия се беше присъединила към картела, ние бихме могли да определяме цената, заяви в обширно интервю за "Бизнес гайд" вицепрезидентът и съсобственик на петролната корпорация "Лукойл" Леонид Федун.

"За момента да. Ще видим, как ще се развият нещата занапред. Доколкото познавам отрасъла, не виждам никакви проблеми, които да свидетелстват, че може да има завръщане към острата фаза на кризата, макар волатилността на пазара да се запазва", заяви той. Федун припомни, че още преди година е заявил, че "ОПЕК е в състояние да регулира петролния пазар". "Ние видяхме това. Всичко, което в момента се случва, до голяма степен е заслуга на ОПЕК. Дисбалансът беше 2,5 милиона барела и ОПЕК изтегли от пазара 4,75", заяви той, констатирайки, че "дисциплината в ОПЕК надхвърля 80% - това е феноменално равнище".

Едновременно с това влиятелният петролен бизнесмен посочи, че "настъпилият баланс на търсенето и предлагането – от една страна е заслуга на ОПЕК, а от друга на естествено геоложко свиване на добива, което се наблюдава в Европа, Северна Америка и Русия". "Тези фактори са се застъпили и са позволили да се стабилизира предлагането на петрол на пазара, въпреки резкия спад на потреблението. Плюс още един фактор: фазата на кризата не се оказа толкова драматична за двата растящи играча на пазара на потребление на петрол – Китай и Индия.

Точно обратното, Китай се постара да се възползва от евтиния петрол и започна да го изкупува, замразявайки своите находища, защото правилно прецени, че е по-добре да започне да добива свой петрол, когато той ще струва по 100-120 долара за барел. Китай даже увеличи купуваните обеми, което повлия положително на търсенето", обясни Федун. Той отбеляза, че петролът е "неаластична стока". "Можем да намалим неговото потребление, но без петрол светът не може да живее", каза вицепрезидентът на "Лукойл".

"Ние изхождахме от това, че ОПЕК ще се справи с регулирането и той като монополист успя. Ако и Русия се беше присъединила към ОПЕК, което не се случи, ние бихме могли ясно да определяме цената. Да решаваме, че от утре цената ще бъде 100 долара за барел. За съжаление политическото ръководство на Русия не се съгласи", заяви Федун. Той уточни, че неприсъединяването на Русия към картела е "избор на стратегия".

"Има хора, които вземат политически решения. Те смятат, че така е правилно. Та нали съществува цяла палитра от фактори. Аз говоря като мениджър, обвързан с петролната индустрия, а има отношения с Европа, САЩ и същия този Китай. Политиците смятат, че е правилно да не се присъединяваме, те знаят по-добре", заяви Федун.

Все пак той убеден, че ако искаме да се намали спекулативния фактор в ценообразуването "Русия трябва да стане член на ОПЕК и да премине към директни договори. "Тогава съвместно ще контролираме над 51% от световния добив и ще можем да посочваме цената директивно", заяви вицепрезидентът на корпорация "Лукойл". /БГНЕС

CHF CHF 1 2.09269
GBP GBP 1 2.26763
RON RON 10 3.86688
TRY TRY 100 4.17071
USD USD 1 1.66213