България 19.08.2026 19:19 Снимка: ДНЕС+
Експерти: Записването на плащанията в брой в Конституцията е популизъм
Европейската централна банка и Европейската комисия продължават да заявяват, че не възнамеряват да прекратяват плащанията в брой. Плащането с кеш е гарантирано в Договора за Европейския съюз, а предложението то да бъде записано и в българската Конституция беше определено като популистко.
Журналистът Николай Стоянов заяви пред Nova TV, че подобни послания използват страховете на хората. По думите му те не са започнали от управляващите, а от по-националистически организации, които поставят темата за запазването на кешовите разплащания.
Стоянов посочи и неяснота около практическото значение на предложението. Ако плащането в брой стане изрично конституционно право, според него би трябвало всички търговци да приемат кеш и магазините да не могат да отказват плащане в брой, настоявайки единствено за карта.
Финансовият анализатор Деян Василев каза, че е бил шокиран, когато е научил за идеята. Той постави под въпрос необходимостта Конституцията да урежда платежните инструменти и сравни дебата с това в основния закон да бъде записано, че Слънцето изгрява от изток.
„Кеш е имало, има и ще има“, заяви Василев. Той обаче предупреди, че ако Европа не се насочи към въвеждане на дигитално евро, континентът може да стане стратегически уязвим. Според него в такъв случай повече европейци биха използвали дигиталния долар.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:34 „Панцир-СМД“ получи хиперзвукови ракети
- 19:26 50 самолета на НАТО кръжаха с часове край Калининград
- 19:19 Експерти: Записването на плащанията в брой в Конституцията е популизъм
- 19:11 През септември ще започнат дейностите по реставрация на Паметника на връх Шипка
- 19:03 Изрисуваха с графити и новите влакове "Шкода"
- 18:56 Сабаленка набързо би китайка, а в Синсинати се задава руско-украински дуел
- 18:48 В следващите дни ще бъде слънчево, сухо и горещо, до 38-39 градуса
- 18:40 Тенис звездата Ник Кирьос е дал положителна проба за кокаин по време на турнир