България 04.07.2022 16:31 Снимка: ДНЕС+
Джамбазки сигнализира EK за нарушени права на българите в Молдова
Правителството на Молдова е взело решение за сливане на Тараклийския държавен университет с Държавния педагогически университет в Кишинев. По тази причина българският представител в Европейския парламент и съпредседател на ВМРО Ангел Джамбазки сигнализира, че това е пряко нарушение на споразумение между Република България и Република Молдова, защото в чл. 8 е записано, че при взаимно съгласие на двете страни могат да бъдат внасяни промени и допълнения в споразумението, които се оформят с отделни протоколи и са неразделна част от него.
„За съжаление в последните години сме свидетели на опити за централизация без да бъдат взети интересите на българската общност. Вече сигнализирах за готвената административна промяна, която ще лиши от самоуправление българската общност в Молдова.”, пише още съпредседателят на ВМРО до Европейската комисия.
В писмото си до Комисията Джамбазки отбелязва, че в Молдова живеят около 100 хиляди българи, като естествен техен център в последните 200 години е Тараклия. Освен това функционират множество културни и образователни институти и училища, които благодарение на добрите отношения между двете държави успяват да запазят българския дух.
„Смятам, че Европейската комисия е длъжна да излезе със становище по случая. И по тази причина официално отправих въпроси дали Комисията ще счита това за нарушаване на правата на българите и какви ще бъдат действията за защита на интересите на българската общност в Молдова?”, настоява българският представител в Европейския парламент.
Джамбазки отбелязва още, че ролята на Тараклийския университет е свързана със съхраняването на културната самобитност на българската общност и решението за сливане ще навреди на облика и ролята на учебното заведение.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:32 Георги Даракчиев, ДНСК: Още през 2024 г. е установено незаконното строителство край Варна
- 12:22 Американски триумф в "кралския" 19-и етап на Джирото
- 12:19 Купуваме зеленчуци на цени като във Великобритания
- 12:12 С повишаването на цените расте и рискът от наднормено тегло, а затлъстяването е болест!
- 12:02 Александър Тодоров е новият шеф на АПИ, смениха цялата управа
- 11:51 В благоевградско село 14-годишно момче е открито мъртво с огнестрелна рана
- 11:41 4 минути не били достатъчни на румънските власти да свалят дрона камикадзе
- 11:31 Разбраха защо тиранозаврите са имали голяма глава и малки крайници