България 13.01.2026 14:58 Снимка: ДНЕС+
Дунав заплашен от замърсяване след потъване на шлеп с химически торове
Сериозен инцидент се е случил на река Дунав, близо до град Зимнича, където шлеп, натоварена с над 1100 тона азотни химически торове, е потънал, което в момента представлява риск от замърсяване на реката, съобщават от Digi24, предадено от Dnes.bg.
Според наличната информация проблемите с шлепа започнали преди няколко дни, когато членове на екипажа съобщили, че има риск от потъване.
Инцидентът е станал днес, когато корабът потънал напълно, заедно с товара си от над 1100 тона химически торове.
Властите оценяват риска от замърсяване в района на Зимнича, а представители на Apele Romane са взели няколко водни проби, за да определят степента на замърсяване и евентуалните последици за околната среда. Властите са се свързали и с екипажа на шлепа, и с компанията, която е собственик на плавателния съд. Те са ги помолили да се намесят, за да почистят района и да елиминират риска от замърсяване на Дунав.
Властите продължават да наблюдават ситуацията с цел да определят точното въздействие на инцидента върху околната среда и необходимите мерки за ограничаване на ефектите.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:14 Актьор от "Сам вкъщи" е с повдигнато обвинение след опит да си наеме проститутка
- 17:06 Балабанов, ИТН: Искаме 100% машинно гласуване, но със сканиращи устройства
- 16:59 Първа прогноза на БНБ по новите правила на ЕЦБ: Растеж от 3,2% през 2025 и 3,1% през 2026 и 2027 г.
- 16:46 ДВ: Хърватия връща военната служба. Какво планира Загреб?
- 16:38 НАТО иска от Турция изтребители F-16 за въздушно патрулиране над Балтийско море
- 16:30 Арестуваха водещия на турския "Стани богат" и още знаменитости за притежание на наркотици
- 16:21 Пирати! Украински дронове са атакували два гръцки танкера в Черно море
- 16:13 ЦИК не разрешава публичен тест на машините за гласуване, нямало правно основание