Добрев: Работят, за да фалират „Булгаргаз“; Петков: Всичко е под контрол

България 16.01.2022 17:32 Снимка: ДНЕС+

Добрев: Работят, за да фалират „Булгаргаз“; Петков: Всичко е под контрол

Не са се образували дисбаланси, които да избият след края на мораториума, каза в интервю за БНР министър-председателят Кирил Петков. По думите му опорните точки на различни говорители по тази тема ще бъдат разбити, когато се види, че „няма такива страшни сценарии“.

Според Петков от ГЕРБ се създават нагласи и паника, че цените на тока и газа са извън контрол. Той увери, че пакет от близо милиард и половина (лева - неуточнено, бел. ред.) ще влезе в подкрепа на бизнесите и ЕРП-тата.

„Мантрата“, че като падне мораториумът, цените ще скочат до небето премиерът определи като „чиста пропаганда и глупости“.

„Темата се използва, за да се предизвика чувство, че правителството не си върши добре работата. Сметките ще покажат. Всичко е под контрол“, заяви Кирил Петков.

„Булгаргаз“ нито ще бъде разделян, нито нещо ще се случи на фирмата, поясни министър-председателят. По думите му „начинът на управление ще има само една цел – да максимизира най-доброто, което тя може да направи за цените на газа в България“.

Делян Добрев: Правителството работи, за да фалира „Булгаргаз“

„Правителството работи, за да фалира „Булгаргаз“, заяви пред БНР Делян Добрев, депутат от ГЕРБ, член на комисията по енергетика в парламента и бивш министър на енергетиката. Новите управляващи искат това да е едно фалирало дружество, защото ще има трима-четирима посредника, които ще си разпределят газовия пазар в България“, подчерта Добрев.

„99% от газа на „Булгаргаз“ се продава на крайни клиенти вътре в страната. Излишъците – 1-2% се продават на газовата борса отново вътре в страната, но се търсят някакви аргументи, за да се смени ръководството на „Булгаргаз“. То е може би най-успешното ръководство на държавно дружество, което успя да вдигне тая фалирала компания, да я изправи на крака, да я направи лидер на газовия пазар в България“, посочи Добрев, който е категоричен, че е технически невъзможно газовият доставчик да изнася в чужбина, защото няма лиценз за това.

Най-големият проблем в енергетиката са високите цени на електроенергията и липсата на каквито и да е компенсации, коментира Делян Добрев.

„Бизнесът получи 4-5 пъти по-високи сметки за декември (спрямо декември 2020 г. – бел. ред.), без нито един лев компенсация. Всички компенсации, за които се говори, са компенсации, раздавани по пресконференции, но нерегламентирани по никакъв начин – нито с решение на МС, нито с наредби, нито с механизми за компенсации. Пари няма. За октомври и ноември имаше по 110 лева. При 400 лева цена тази помощ беше скромна, но все пак имаше нещо. За декември компенсацията е нула и не се знае кога изобщо бизнесът ще получи някакви компенсации“, обобщи Добрев.

„На един куп ВиК дружества вече им спряха тока, и тъй като не могат да спрат тока на помпите, спират ток на администрацията“, допълни той и определи ситуацията като изключително тежка.

„Стотици бизнеси вече затвориха, хиляди хора останаха без работа и в същото време правителството прави акции в „Булгаргаз“. Според мен с една единствена цел: да раздели газовия пазар на посредници, каквито имаше преди десет години. Ако го няма „Булгаргаз“, 100% държавно дружество, този целият бизнес ще отиде в ръцете на газови посредници, каквито имахме преди“, изтъкна Делян Добрев./tribune.bg

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827