България 01.02.2024 10:00 Снимка: ДНЕС+
Днес пристига първата въздушна линейка
Днес пристига първият от общо шест медицински хеликоптера. Първата българска въздушна линейка излeтя към страната ни в сряда сутрин от производителя в Италия.
"През 2024 г. България ще придобие 3 хеликоптера - един в края на януари, втори в края на юни и третият - през декември", за това вече съобщи транспортният министър Георги Гвоздейков. През 2025 и 2026 г. ще дойдат и останалите, припомня БГНЕС.
Застраховката за тази година е осигурена. Проектът стартира през 2020 г., неговият бюджет е 22 млн. лв.
През първата една година хеликоптерът следва да лети само по светло, или 30 мин. преди изгрева и 30 мин. след залеза. Това е изискване на Европейския регламент за авиационна дейност.
Машините ще се използват и при донорска ситуация, при транспортиране на екипи от национални или републикански консултанти за съответните лечебни заведения в страната, транспортиране при спешни състояния на кръвни продукти и др.
Хеликоптерът няма да бъде в помощ на Планинската спасителна служба относно търсене, издирване и спасяване. Но тогава, когато трябва да се транспортира пострадал в планината, хеликоптерът ще може да изпълнява тези дейности.
Обхватът на хеликоптера е с радиус от около 200 км от София по права линия. Предвидено е машините да бъдат така разположени, че териториите да се припокрива поне от две машини.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:57 Ливан изгони иранския посланик
- 18:49 EC и Aвcтpaлия ce дoгoвopиxa пo cпopaзyмeниeтo зa cвoбoднa тъpгoвия
- 18:41 ЦИК въвежда аудиофайлове с кандидат-депутатски листи за незрящи избиратели
- 18:34 Първи супертанкер с иракски петрол е преминал Ормузкия проток и достигна Мумбай
- 18:27 Мъск изстрелва центрове за данни в Космоса
- 18:19 Министър Илиев награди Никола Цолов
- 18:12 Отровиха още един черен лешояд в България
- 18:05 Михаил Константинов: Без коалиции няма кабинет! Възможни са нови избори заедно с президентските