България 24.11.2024 15:11 Снимка: ДНЕС+
Димитров: Всички, които не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
Ще поскъпне ли хлябът, ще бъдат ли вдигани заплатите и ще растат ли пенсиите? Коментар по тези теми в студиото на "Събуди се" направи президентът на КНСБ Пламен Димитров.
"Всеки сектор, когато е поставен в по-екстремна ситуация, създава подобни заплахи. Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба. Те поевтиняха с не повече от 5-6 на сто. И после полека се възстановиха от общата инфлация. Не е коректно да се твърди, че понеже евентуално ще се върне ДДС-то, то трябва да вдигнем с 20 на сто цената на хляба. От това се възползва всъщност бизнесът, а не потребителят. Целта беше хората да могат да получат по-ниски цени", коментира синдикалистът предупрежденията на хлеборпоизводителите, че ако бъде премахната нулевата ставка - хлябът ще поскъпне.
По думите му аргументът, че "връщането на ставките от преди пандемичните им нива ще ги принудят да минат в сивия сектор и няма да плащат данъци". "Не приемам този аргумент. Какво означава, че ще минат в сивия сектор? Това е незаконно. За неспазване на законите - има наказателна санкция. И мен не ми харесва да плащам данъци. И мен не ми харесва, че като отида в ресторанта нещо е поскъпнало. Ако искам, отивам и плащам. Ако не - си стоя вкъщи. Когато става дума за стоки от първа необходимост, това очевидно не може да бъде направено. И те трябва със сигурност да бъдат много внимателно обгрижвани", категоричен е Димитров.
Той обясни, че част от данъчните мерки, "които бяха обявени от Министерство на финансите - са добри". "Те не вдигат данъците. В същото време дават възможност за една по-голяма събираемост. И като казваме повече пари, повече пари от правилните места. Кое е по-добре? Да върнем ставките на ДДС еднакви за всички? Или да вдигнем общата ставка с 2,5%, каквито предложения имаше от някои икономисти. Не мисля, че двигаме ставките, а обратното".
На въпрос "ще го има ли Бюджет 2025", той отговори: "Ако заложените законодателни мерки за увеличение на доходите не се изпълнят - хората в бюджетните сфери, които не са получавали увеличение от години, ще са на улицата. И ние ще ги водим", категоричен е Димитров.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10417 |
GBP
|
1 | 2.2238 |
RON
|
10 | 3.84544 |
TRY
|
100 | 4.04418 |
USD
|
1 | 1.70205 |
Последни новини
- 19:30 Повдигнаха обвинение на мъжа, ударил кмета на с. Дъскот
- 19:22 Шефът на Профилигата се извини на Илиан Илиев
- 19:15 Крисия призна за Никола Цолов и заяви: Много съм горда с него
- 19:07 Русия към украинските войници в Покровск и Купянск: Предайте се, за да оцелеете
- 18:58 Андре Рийо обявява втори концерт в София – на 3 февруари 2026 година
- 18:50 Мечките в парка в Белица се готвят за зимен сън, поемат до 20 кг храна на ден
- 18:43 Берлин предлага пари на афганистанци, за да не емигрират в Германия
- 18:38 Правителството предлага Деньо Денев за председател на ДАНС