Депутатите се обявиха против партийното номадството

България 16.12.2024 16:18 Снимка: ДНЕС+

Депутатите се обявиха против партийното номадството

Народните представители от Временната парламентарна комисия за изработване на нов правилник за организацията и дейността на парламента решиха единодушно да създадат 25 постоянни комисии към 51-ото Народно събрание. Окончателното решение ще бъде взето от пленарна зала, а след това предстои парламентарните групи да се разберат кой ще ги оглави, а след това съставът и ръководството им да бъдат гласувани в зала.

Разбира се, най-важните комисии са тази по бюджет и финанси и тази по конституционни и правни въпроси. Имаше предложение от парламентарната група на ИТН външна комисия и тази по европейски въпроси да бъдат обединени, но то не беше прието и двете комисии ще функционират отделно. И в това Народно събрание ще има Комисия по демографската политика, децата и семейството.

Депутатите приеха всеки народен представител да може да бъде избран най-много в две постоянни комисии и да може да бъде избран в ръководството само на една постоянна комисия.

Дискусия предизвика предложението на "Демократична България" за дистанционно включване на изслушвани лица в комисиите, когато има невъзможност въпросното лице да се яви. На предложението се противопоставиха от "ДПС - Ново начало" в лицето на Хамид Хамид. От "Възраждане" пък коментираха, че и без да има такъв текст, досега това се е случвало.

В крайна сметка това предложение не бе подкрепено от депутатите, но окончателното решение е на пленарна зала.

След като предходния 50-и парламент наблюдавахме разцепление и разпадане на парламентарни групи, в 51-ия парламент депутатите са категорично против партийното номадство. В случай, че народен представител напусне групата си, той не може да се включва в друга, нито да сформира нова с други независими депутати. Минималният брой народни представители за образуване на парламентарна група е 10, а когато броят им спадне под определения минимум, групата преустановява своето съществуване.

Временната парламентарна комисия определи и депутатските ваканции - ваканциите ще бъдат общо три през годината. Идеята е народните представители да почиват от 22 декември до 10 януари, 10 дни по Великденските празници от Велики петък, включително и от 1 до 31 август ежегодно. Разбира се, по изключение Народното събрание може да реши дните на ваканциите да бъдат променени.

По време на парламентарните ваканции сроковете по правилника ще спират да текат, с изключение на сроковете за изготвяне на становище по законопроекти на депутати от страна на Министерски съвет и съответните министерства.

Депутатите решиха още за времето от откриване на предизборна кампания за парламентарни избори да не се провеждат редовни пленарни заседания и заседания на комисиите.

Депутатите не харесаха и съответно отхвърлиха предложението на "Има такъв народ" (ИТН) за реорганизация на дейността на работата на парламента. Формация на Слави Трифонов предложи дните, в които протичат пленарните заседания - от сряда до петък да започват от 13 до 18 ч., но това не бе прието от народните представители.

CHF CHF 1 2.084
GBP GBP 1 2.3552
RON RON 10 3.93274
TRY TRY 100 5.32077
USD USD 1 1.85951