Депутатите подхванаха разделянето на КПКОНПИ

България 21.06.2023 14:33 Снимка: ДНЕС+

Депутатите подхванаха разделянето на КПКОНПИ

Три законопроекта за разделяне на КПКОНПИ на две отделни комисии гледат депутатите. Те са на ГЕРБ, ПП-ДБ и Министерския съвет, като промените са заложени в Плана за възстановяване и устойчивост.

И трите текста предлагат КПКОНПИ да се раздели на две комисии - Корупция за отнемане на незаконно придобитото имущество и Комисия за противодействие на корупцията, която ще бъде изцяло нова.

На първо четене правната комисия прие предложението на ГЕРБ. Новата комисия за противодействие на корупцията ще се занимава с превантивна дейност чрез събиране, анализиране и проверка на информация и с разследване на престъпления. Служителите, изпълняващи оперативно-издирвателна дейност към настоящата КПКОНПИ, ще преминат към новата комисия. Задълженията на ДАНС по разузнаване финансови престъпления също ще се прехвърлят към нея.

Правомощията на комисията са в няколко посоки - превантивна дейност чрез събиране, анализиране и проверка на сведения по повод на информация за корупция на лица, заемащи публични държавни длъжности, ще проверява сигнали за несъвместимост в подадените декларации, както и разкриване и разследване на корупционни престъпления.

Комисията за противодействие на комисията ще включва специализирана дирекция "Противодействие на корупцията", специализирана администрация с дирекции "Превенция на корупция", "Публичен регистър", "Конфликт на интереси", "Административно-правно информационно обслужване" и "Финансово-стопански дейности и управление на собствеността". Комисията ще се състои от седем членове, шестима от които ще се избират от НС, а един ще се предлага от президента и ще се одобрява от парламента. Комисията ще е със седемгодишен мандат, като председателят ще се сменя на ротационен принцип, а членовете ѝ трябва да са с поне 10 години юридически стаж.

Партията на Бойко Борисов предлага и промени в подаването на имуществените декларации - неподалите ще бъдат уведомявани за закъснението си и ако не се поправят, проверката срещу тях ще започва месец след крайния срок. Предвижда се и завишен размер на установеното несъответствие на имуществото за изпращане на материалите на НАП - от 5 на 10 хиляди лева. Увеличава се и глобата за несъответствие от 20 на 25 000.

От Министерския съвет предлагат Комисията за противодействие на корупцията да се състои от петима души, като двама от тях ще са избирани от Народното събрание, един от президента, а останалите двама - от общите събрания на ВКС и ВАС. Разследванията се предвижда да се извършват от разследващи инспектори, назначени към комисията, като те отново трябва да са с поне десетгодишен юридически стаж.

От ПП-ДБ предвиждат новата комисия да разследва съдии и прокурори, а не Националната следствена служба, членовете ѝ да се избират от НС, а председателят да е с петгодишен мандат, като изискванията за него ще са завишени.

 

Петър Кьосев от "Промяната" очерта разликите между техния текст и този на Министерския съвет.

"Ние вярваме, че никой не следва да бъде над закона, поради което министър-председателят, главният прокурор, неговите заместници и президентът трябва да влязат в неговия обхват. Законопроектът на Министерския съвет не предвижда президентът да бъде в обхвата на закона. Ние вярваме, че най-демократичният процес на избор на членовете на новата комисия е Народното събрание, не одобряваме съчетанието на много институции при избора на членовете на комисията, защото и днес сме свидетели на блокаж на институции като ВСС и СЕМ", обясни Кьосев. Той коментира още, че президентът и ВАС нямат отношение по разследване на корупция.

От "Възраждане" се съгласиха, че е нужно разделяне на комисията, но не харесаха предложените законопроекти.

Опасения изразиха и от "Има такъв народ", които отдавна предупреждават, че "Промяната" иска да създаде новата комисия, за да я превърне в бухалка.

"Бухалка в ръцете на Кирил Петков не означава нищо по-различно от бухалка в ръцете на Бойко Борисов - и в двата варианта е еднакво отвратително и недемократично", каза Тошко Йорданов и обясни, че в момента се води борба между ПП и ГЕРБ кой да има още една бухалка в ръцете. Партията на Слави Трифонов щяла да подкрепи на първо четене проекта на Министерския съвет, а после да предложат промени.

Маноил Манев от ГЕРБ обаче му отговори, като попита как може комисията да бъде бухалка, щом председателят ще се сменя. А Мирослав Иванов от ПП обясни, че няма как да е бухалка, ако съставът се избира от парламента.

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822