Депутатите не харесаха законопроекта за доброволчеството на БСП

България 12.09.2024 11:16 Снимка: ДНЕС+

Депутатите не харесаха законопроекта за доброволчеството на БСП

В началото на пленарния ден депутатите се скараха за първата точка от дневния си ред - Законопроект за насърчаване на доброволчеството. Вносители са изпълняващият функциите председател на БСП Атанас Зафиров и група народни представители.

Калина Константинова от ПП-ДБ призова от парламентарната трибуна за отлагане на разискванията по Законопроекта за доброволчеството, за да може всички партии да имат време да внесат текстовете си. Отговорът на БСП не закъсня. Иван Иванов от БСП посочи, че ако ПП-ДБ са искали да вкарат в дневния ред закон за доброволчеството, можели да го направят. Иванов обвини ПП-ДБ в чист саботаж за доброволчеството в България.

Георги Свиленски призова ПП-ДБ да отложат взимането на заплатите си като народни представители, а не да отлагат законопроект. Ако сте мислили загрижено за доброволците, да сте го направили. И Иван Иванов, и Георги Свиленски призоваха председателя на Народното събрание Рая Назарян да не се отлага точката.

Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов заяви, че ще подкрепи БСП да се гледа законопроекта за доброволчеството още днес.

Георг Георгиев от ГЕРБ заяви, че не се тупа топката, а просто отлагане, за да може да се обединят законопроектите за доброволчеството, за да може да се постигне целта за приемане на ефективно законодателство. Нека да влязат и трите законопроекта, да ги гледаме в общ доклад и тогава да се коригират съответните препоръки между първо и второ четене. Не става въпрос за саботаж или преднамерени действия, а да свършим някаква работа, призова Георгиев.

В крайна сметка законопроектът за доброволчеството бе отложен, както поиска депутатът от парламентарната група на ПП-ДБ Калина Константинова. Народните представители гласуваха със 115 гласа "За", против 66, въздържали се 15.

Целта на законопроекта е да създаде цялостна правна на доброволчеството в Република България, като основа за насърчаване на гражданската активност и солидарността в българското обществото. Също така със законопроекта се цели ясното дефиниране на отговорностите на лицата, организиращи доброволческа дейност. Законопроектът премахва някои от бариерите пред доброволчеството, създава и стимули за гражданите да се ангажират с дългосрочни доброволчески дейности.

Със законопроекта се въвежда легална дефиниция за "доброволческа дейност" с цел унифициране на настоящата нормативна уредба, като се предвижда изричната забрана за използването на доброволчеството като заместител на трудово правоотношение. Регламентират се видовете доброволчество, като се дава дефиниция за краткосрочно, дългосрочно и корпоративно доброволчество. На следващо място се уреждат правата и задълженията както на доброволците, така и на лицата, организиращи доброволческа дейност.

В законопроекта се урежда статута на доброволците. При извършване на доброволческа дейност от малолетни и непълнолетни лица се въвежда изрично изискване за съобразяване на дейността с възрастта на лицата, както и с техните физически и психически възможности. За извършване на дейност от малолетни, непълнолетни и запретени лица се изисква писменото информирано съгласие на законния представител. Предвижда се минимална възраст за доброволци, извършващи дългосрочна доброволческа дейност — 16 години.

CHF CHF 1 2.07207
GBP GBP 1 2.34111
RON RON 10 3.93108
TRY TRY 100 5.1107
USD USD 1 1.7469