Денков: В парламент с изтичащ мандат не следва да се приемат спорни и мащабни реформи

България 14.01.2026 11:37 Снимка: БГНЕС

Денков: В парламент с изтичащ мандат не следва да се приемат спорни и мащабни реформи

Представители на ПП-ДБ обявиха, че няма да участват в обсъжданията на второ четене на Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО), които бяха насрочени неочаквано в Комисията по образование и наука. Според тях заседанието е свикано в нарушение на правилника на Народното събрание и без необходимия срок за запознаване с материалите.

Бившият министър-председател и депутат от ПП-ДБ Николай Денков заяви в кулоарите на парламента, че в парламент с изтичащ мандат и правителство в оставка не следва да се приемат спорни и мащабни реформи. По думите му липсва ясна политическа отговорност за подобни решения, а самият закон е предизвикал сериозни обществени полемики още от етапа на обсъжданията в Министерството на образованието и науката.

"Смятаме, че този процес трябва да бъде спрян незабавно. Ще изразим становището си пред Комисията, но няма да участваме в обсъжданията", подчерта Денков.

Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ заяви, че единственият реален мандат на настоящия парламент е да осигури честни и почтени избори. Тя посочи, че докладът за второто четене на закона е бил разпространен едва ден по-рано, което е в разрез с изискването за 48-часов срок. Белобрадова напомни, че дори представители на ГЕРБ са заявили, че парламентът няма мандат за структурни реформи, а председателят на Народното събрание Рая Назарян е признала липсата на политическо мнозинство.

По думите ѝ внасянето на закона в същия ден, в който се разглеждат и промени в Изборния кодекс, има за цел предизборна пропаганда и създаване на допълнително политическо напрежение. "Половината от хората, които ще гласуват този закон, няма да бъдат в следващия парламент. Кой тогава ще носи отговорност?", попита тя.

Кристина Петкова от ПП-ДБ определи опита за приемане на закона като "подигравка с родителите, децата и цялата образователна система", подчертавайки, че спорни реформи без широк консенсус не могат да се правят от парламент с изчерпана легитимност.

Със сходна позиция излезе и Татяна Султанова, която настоя да стане ясно кой ще понесе отговорността за промените в Закона за предучилищното и училищното образование, приети "в последния момент и в нарушение на всички правила".

От ПП-ДБ заявиха категорично, че настоящият парламент и правителство в оставка нямат легитимност да правят подобни законодателни промени, особено когато те засягат пряко българските деца и образователната система.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355