Денков: Ремонтът на ПАВЕЦ "Чаира" започва скоро. Ще е по-евтин, отколкото очаквахме

България 12.12.2023 12:53 Снимка: ДНЕС+

Денков: Ремонтът на ПАВЕЦ "Чаира" започва скоро. Ще е по-евтин, отколкото очаквахме

Ремонтът на четирите хидрогенератора на ПАВЕЦ "Чаира" ще започне скоро и ще излезе между 80 и 100 млн. лв., а не 400 млн. лв., както първоначално се прогнозираше. Парите за целта вече са заложени в бюджета за догодина.

Това каза премиерът Николай Денков, който днес отговаря на въпроси на граждани и журналисти по повод шестте месеца, които кабинетът навърши на 6 декември, във фейсбук.

"ПАВЕЦ "Чаира" наистина е ценен и важен обект за цялата ни система. Допреди месец не знаехме какво трябва да се ремонтира, тъй като нямаше цялостна диагностика. Следя темата от 2 г., защото знам колко е важен. Вече знаем отговора. От една страна той е, че когато е правено съоръжението през 70-те г., то е било изключително чудо на техниката, едно от първите по рода си в света. Но тогава науката и технологиите са знаели до определено ниво. Сега знаем много повече и как може още по-добре да се направи. И второ - в анализите, които бяха направени от независими швейцарски и германски фирми, се оказа, че имаме неправилно експлоатиране през последните десетина години и то е ускорило изтощаването на материалите и напукването. Имаме ясен план как да се ремонтират всички 4 хидрогенератора, единият вероятно ще остане за 2025 г. Хубавата новина е, че вместо да струва над 500 млн. лв., както бе съобщено от предишния енергиен министър, в момента цената за всички 4 генератори е за между 80 и 100 млн. лв. и ремонтът предстои да започне в най-скоро време", разказа премиерът.

Инвестициите в България

"Чужди инвеститори идват. Досега имаме 50% увеличение на инвестициите спрямо миналата година. Те са над 6 млрд. лв., това е сериозна инвестиция", каза още премиерът.

"Днес ще подпишем инвестиционно намерение за още над 1 млрд. лв. с белгийска компания. Утре на заседанието на Министерския съвет имаме няколко решения, които отново са за мащабни инвестиции за близо 1 млрд. лв. Инвеститорите идват и една от причините е, защото те виждат, че в България има стабилизиране на политическата ситуация", посочи премиерът.

Не мога да се съглася, че безработицата е висока. България има една от най-ниските безработици. Ние имаме друг проблем - за много инвеститори е проблем намирането на кадри. Имаме Северна България, където безработицата е висока, но опитваме да насочим инвеститорите натам. Нека дам пример със злополучната покана, с която започна търсенето на инвеститори за Стара Загора. В началото имаше подозрения каква точно е тази покана, дали някой ще бъде облагодетелстват, мисля, че вече се изясни, че е индикативно. Сега имаме подадени заявки за над 11 млрд. лв. за инвестиции в региона само в следващите няколко години и говорим за над 10 хил. работни места. Проблемът на България не е, че има безработица, а че не оползотворяваме това желание на инвеститорите, допълни той.

Членството на България в Шенген

Дяволът е в детайлите. Преговорите трябва да продължат, няма да приемем допълнителни условия. Това, което променя Шенген по въздух, е удобството, когато пътувате от една в друга държава. Това, което не решава е проблемът с големите опашки по сухопътните граници, което е проблем за бизнеса - не само за българския, но и австрийския, обясни в началото премиерът.

Трябва да бъдем прагматични, ако се тръгне по линия на съдебни процеси, това ще продължи с години. А през това време ние ще бъдем блокирани. Затова трябва да търсим прагматичния подход в следващите дни. Ще кажа на колегите много ясно, че ако няма разбиране, това ще се отрази на отношението на българите към Австрия, австрийските фирми и това не е добре за тях. Аз мисля, че това също ще бъде разбрано, допълни той.

България е много последователна в подхода си. От Румъния веднъж виждаме тропане по масата, друг път казваме - веднага го приемаме. Има известна непоследователност, но аз съм сигурен, че ще намерим баланс в позициите, каза Денков. Той обясни, че решение се очаква до последния ден на тази година.

За образованието и лошите резултати на теста PISA

Най-добрата дефиниция на проблема бе дадена от един от създателите на PISA - той каза, че българските ученици знаят много, но не могат да го прилагат. Дадохме много средства в последните години. Това, което ни се губи, е, че трябва да променим целта на обучението - децата да прилагат знанието в това, което им е полезно. Това е, което мери PISA. Децата не трябва да научават имена, факти и дати, а да знаят как да ги използват, за да анализират текста, да защитят тяхна теза, настоя Денков.

Няма нужда от нова реформа, а да променим целта на образованието, продължи премиерът. Той обясни, че трябва да имаме стандарт за качество, но 7-8 г. след приемането на такива промени в закона, той още не е готов. 

Въпросът е какъв е стандартът за качество - колко компютри има и колко шкафчета, или как се мерят знанията на учениците и как те ги прилагат, за да се справят с живота. Не ни трябва нова реформа, а да достигнем естествения завършек в тази, която сме започнали, категоричен е Денков.

Един от основните инструменти да променим подхода е как изпитваме децата си. Част от проблема ни е, че ние продължаваме в много от изпитите да има тежест на възпроизвеждане на фактите. Има напредък с есетата, интерпретативните съчинения, но това трябва да стане същината, посочи премиерът.

Реформата не става от днес за утре. В образованието едно средства, което липсва и то е ключово, е добавената стойност, която училището дава на детето. Това е нещо, за което се говори от 10 г., но все още не е въведено, каза още Денков. Той напомни, че практиката показва, че когато "поискаш промени, много трудно получаваш подкрепа" - политическа, за да се променят закони и обществена.

На въпроса кога ще бъдат проведени конкурсите за директори в училищата,  Денков каза: Знаете, че наредбата беше спряна от ВАС, в краен вариант, тя е публикувана в държавен вестник в началото на декември. Няма как конкурси да се проведат по Коледа и новогодишните празници. Това, което говорихме с министър Цоков, е конкурсите да бъдат проведени в по-малък мащаб - за между 60 и 100 директори и вероятно ще използваме лятото за повечето конкурси.

Пробите започнаха да излизат по-бързо. В момента срокът е от порядъка на 2-3 месеца, което е напредък, но не е това, което искаме. Закупуването на оборудването изисква няколко месеца заради обществените поръчки, очакваме ги в началото на следващата година. Всичко друго вече е направено, увери премиерът по повод усилията на правителството тестовете за алкохол и наркотици при шофьорите за излизат по бързо.

Пътища и инфраструктура

1,7 млрд. лв. са насочени за пътища в Северна България, част са за "Хемус", но и голяма част за пътя Ботевград-Видин и Русе-Велико Търново. Ще се работи много по тези проекти догодина, ще се работи участък по участък. Напредък има, но не толкова, колкото ни се иска.

Съдебната реформа

Спорове ще има, но виждате, че и с тези досега, ние се движим в правилната посока. Същото очакваме за конституцията - спорове, но накрая резултатът да е добър. Тази сутрин имах среща с Кирил Петков, ген. Атанас Атанасов и Христо Иванов. Има политическа воля да се вземат правилните решение по отношение на съдебната реформа, увери Денков.

За ниското заплащане в страната

Премиерът обясни, че е съгласен, че една от причините българите да бягат в чужбина са по-високите заплати.

А причината за ниските заплащания у нас видя така: Години наред основна политическа парадигма бе, че трябва да привличаме инвеститори с по-ниски заплати. Аз знам, че е много спорно, но тази философия, която министър Василев прокарва, не е просто негова, а на ПП. Тя е свързана с идеята, че от икономика на евтината ръка, трябва да отидем към икономика с висока добавена стойност. Възможно ли е? Да, погледнете ай ти сектора. Хора се връщат от чужбина, за да работят тук заради високите заплати.

Имаше много голямо увеличение на средствата, които родителите могат да ползват за деца. Годишно остана около 600 лв. на дете спестяването от данъците. Още при първия набор от мерки въведохме безплатните детски градини. Включихме еднократни средства за децата от 2,3 и 4 клас и за тези в неравностойно положение. Увеличихме и средствата за инвитро. Това не е набор от една или две мерки. Следващият ни основен комплекс от цели са тези свързани с градските проблеми, образованието, здравеопазването - тези, които трябва да си оправим, за да решим демографските проблеми, каза премиерът.

Тази година имаме най-съществено увеличение в бюджета за здравеопазване, на минималната работна заплата, на средните доходи и на пенсиите. Целият този комплекс го движим, но не навсякъде може да увеличим, каза премиерът.

Преди 2 дни бях на едно тържество на банките, на което и аз, и централната банка, им обърна внимание, че тяхна грижа трябва да са критериите, които поставят за имотите, да охлаждат тази среда, така че да не се окаже, че много кредити не са обслужвани. Когато говорим за жилищата - в България страшно много хора имат собствени жилища. Това изобщо не е стандартната ситуация в Европа, подчерта Денков. И обясни, че това, което правителството може да направи спрямо високите цени на жилищата, е да увеличава възнагражденията за хората, за да повиши и покупателната им способност.

Таксите за руски газ

Има решение за отмяна на таксите и то е свързано с риска за Шенген. Унгария е една от страните, които би могла да ни наложи вето. Ние имаме право да наложим такава такса, но винаги ще бъдем уязвими от гледна точка на това дали има или няма общи европейски правила. Така че това, което решихме е да премахнем риска за Шенген и да продължим дискусията с ЕК, обясни премиерът.

Премахването на визите за САЩ

Румъния преди няколко години е положила системни усилия за това, назначила е координатор, който се занимава само с това и в преговори с американските институции един по един са решили проблемите. Пред няколко месеца назначихме такъв координатор, той е със статут на съветник в моя кабинет. Той започна разговори с американските институции, има много работа, която трябва да се свърши. Един за индикаторите колко сме близо е процентът отказани визи, Румъния е успяла да достигне до тази граница за тези 2-3 г. Трябва да успеем да свалим процента и тогава няма да има нужда да търгуваме, обясни Денков.

За натиска върху журналисти в страната 

Това е една от темите, която стриктно се следи от докладите за върховенство на правото. Следя го доста внимателно, знаем за няколко знакови случая. Знаем за една от медиите, заплаха за съдебен процес за 1 млн. По тази причина и в парламента имаше промени на закони, за да се минимизира рискът от тези дела шамари. Това е една от темите, която е на пряк преглед от Министерството на правосъдието, увери премиерът. 

Имах няколко разговора с министър Калин Стоянов, той ме увери с факти и числа, че разследването в МВР е напреднало и то значително. МВР трябва да могат да се гордеят с това, че пазят гражданите, а не те да се страхуват. Това е много ясен критерий за това за кого работи МВР и аз искам да видя отговора на това, каза още Денков.

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822