България 24.10.2021 15:28 Снимка: ДНЕС+
Денков отсече: Учениците ще се върнат само при безопасна среда
„След стартиране на учебната година заболевамеостта сред учениците се е увеличила два пъти. През последната седмица имаме до 500 деца на ден, които се разболяват от Covid-19. Това създава риск от хоспитализация и от по-тежки случаи... От две седмици вървим към критична ситуация, която изисква преминаване към онлайн обучение. Заболеваемостта тръгна рязко нагоре и МОН трябваше да реагира много бързо", заяви пред БНР служебният министър на образованието проф. Николай Денков.
Той посочи, че 36% от учителите са ваксинирани, а около 20% вече са преболедували.
„Докато не осигурим безопасност в училищата, няма как да върнем децата в клас... Част от учителите продължават да не разбират, че зелен сертификат не означава непременно ваксиниран. Сертификатът включва също или да си преболедувал, или редовно да си правиш тест... Част от проблема, който трябва да решим, е, че няма как да продължаваме по същия начин без тестване на децата, без филтър на входа на училището. Или ние създаваме филтър, при който училището е безопасно място, или децата ще бъдат онлайн, докато не спадне общата заболеваемост“.
Денков допълни, че зеленият сертификат е по-щадяща мярка и е въведен по примера на страни в Европа, в които при високи нива на ваксинация всичко като ограничение отпада.
„Свободата идва с ваксинирането, а не с това да си правим каквото си искаме и да чакаме пандемията да ни подмине. Е, няма да ни подмине... Обществото трябва да осъзнае, че се намираме в криза, предизвикана от епидемията. Тази криза изисква непопулярни мерки. Правителството се опитва да дефинира приемливите за обществото непопулярни мерки. Единствената непопулярна мярка, която все още ни предпазва от пълен локдаун, който също е възможен, това е зеленият сертификат“./tribune.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:47 Хороскоп за петък, 10 април 2026 г.
- 19:36 Москва плаши с взривоопасно отмъщение, ако британски командоси конфискуват кораби на Путин в Ламанша
- 19:28 Георги Марков: Орбан ще спечели с абсолютно мнозинство и ще има много над 100 депутати
- 19:21 Върховният съд на Русия: НПО-то "Мемориал" е екстремистка организация
- 19:14 Сирски, ВСУ: Русия увеличава личния състав на своите безпилотни системи до 165 000 души
- 19:06 ВАС остави без уважение искането на БНБ за прекратяване на делото на Андрей Гюров
- 18:58 Тъкър Карлсън остро: Примирието на Тръмп с Иран е стратегическа загуба
- 18:52 Руски блогъри алармират: ВСУ използват нов опасен дрон за атаки в тила