България 05.01.2024 08:56 Снимка: ДНЕС+
Денков, не Радев, изпраща "бащата на еврото" в Париж
Премиерът акад. Николай Денков, а не президентът Румен Радев, ще участва в прощалната церемония, в която Франция и Европа ще отдадат последна почит на Жак Делор.
Поклонението ще се състои в мемориалния комплекс „Дом на инвалидите" в Париж и се очаква да присъстват много държавни глави. Президентът на Франция Еманюел Макрон също ще бъде на церемонията по отдаване на почит на Жак Делор, предаде Франс прес.
„С тъга се разделяме с този виден европеец, който вдъхнови мнозина, включително и нас българите, да се стремим към постиженията и ценностите, заложени в общността на европейските нации. Неговата идея за обединен и проспериращ континент ще остане в сърцата и умовете на европейците и ще ни кара да пазим сътрудничеството и толерантността, и да полагаме усилия за една по-добра и по-единна Европа" пише премиерът Николай Денков, цитиран в съобщение от правителствената информационна служба.
Българският министър-председател изказва дълбоки съболезнования на семейството и близките на Жак Делор, както и на всички европейци.
Бащата на еврото Жак Делор почина на 27 декември на 98-годишна възраст. Той бе начело на Европейската комисия от 1985-а до 1995 г. и е един от архитектите на обединена Европа, припомнят от правителствената пресслужба. В основата на това бе създаването на единния пазар, подписването на Шенгенските договори, Единния европейски акт, програмата за студентски обмен „Еразъм", реформата на Общата селскостопанска политика, създаването на Европейския икономически и валутен съюз, който доведе до появата и на еврото.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:44 Саръбоюков с историческа първа победа в Диамантената лига в Рим
- 13:41 Бивша на Хю Хефнър разказва подробности за къщата на "Плейбой"
- 13:33 МААЕ договори локално прекратяване на огъня, за да ремонтира АЕЦ "Запорожие"
- 13:31 Австрийците приемат САЩ за най-голямата заплаха за световния мир
- 13:25 ДБ искат от президента да промени бройките на партиите за ЦИК
- 13:18 Проф. Ива Христова: 85 са случаите на лаймска болест у нас
- 13:14 Гълъб Донев: До края на юни ще бъде внесен проектобюджетът за 2026 г.
- 13:10 Арестуваха съдебен заседател от Бургас за документни измами