Деница Сачева: Няма да се вдига възрастта за пенсиониране! Мултифондове идват на помощ

България 28.04.2025 14:01 Снимка: ДНЕС+

Деница Сачева: Няма да се вдига възрастта за пенсиониране! Мултифондове идват на помощ

Те ще позволят да управляваме пенсионните си спестявания, категорична е председателят на парламентарната социална комисия

Мултифондове ще позволят да управляваме пенсионните си спестявания, няма да се вдига възрастта за пенсиониране, заявява Деница Сачева, депутат от ГЕРБ-СДС и председател на парламентарната комисия по социална политика в общирно интервю в "Труд" на Павлина Живкова.

Сачева коментира намеренията на управляващите за промени в пенсионния модел - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН излязоха с пътна карта по въпроса.

В интервюто тя се спира на необходимостта от промени, заради демографията и факта, че половината пари за пенсии не идват от НОИ, и обяснява как управляващите смятат да се справят безболезнено за хората с тези предизвикателства.

Не се предвижда ново увеличение на възрастта за пенсиониране на този етап, казва Сачева, отговаряйки директно на най-щекотливия въпрос, свързан с пенсионната система.

Казва и какви са намеренията на управляващите по друга болезнена тема - осигурителната тежест. И не крие, че "увеличаването на осигурителните вноски вероятно ще трябва да се планира, но всичко трябва да става системно, умерено и поетапно."

Сачева, която е и бивш социален министър, обяснява какво ще представляват и каква ще е ролята на новите подфондове. Те ще се създават към отделните пенсионни дружества. Идеята е "всеки осигурен да има право не просто на избор на пенсионен фонд, а в рамките на този пенсионен фонд да може да избира как да се управляват неговите пенсионни спестявания, съобразно толерантността към риска, която всеки от нас има в различните фази на своя житейски цикъл."

"В момента Комисията по финансов надзор заедно с Министерството на финансите и всички други отговорни институции са подготвили доста добри промени в Кодекса за социално осигуряване, които се надявам по-бързо да минат през Министерския съвет и да можем да ги разглеждаме в пленарна зала. Тези промени са свързани с т. нар. мултифондове и създаването им. Това означава да се създадат към отделните пенсионни дружества подфондове. Всеки осигурен да има право не просто на избор на пенсионен фонд, а в рамките на този пенсионен фонд да може да избира как да се управляват неговите пенсионни спестявания, съобразно толерантността към риска, която всеки от нас има в различните фази на своя житейски цикъл", са точните думи на Деница Сачева в интервюто за "Труд".

"Парите не се влагат рисково, а се влагат твърде консервативно и точно това е един от проблемите. Фондовете не могат да дадат висока доходност каквато значителна част от хората очакват. Предстои тепърва този законопроект да се представя с всички свои особености, но той е добре направен, балансиран след анализ на всички системи в Централна и Източна Европа. Анализът показва, че мултифондовете са основна характеристика на пенсионните системи в Централна и Източна Европа. Взет е опитът на много държави - в това число на Румъния, на Полша, на Литва, на Латвия и Естония и се вижда, че там където има баланс между конкуренция, гъвкаво управление на парите от фондове, които са с различна степен на риск и съответно с адекватна степен на защита на средствата на осигурените лица от държавата, системите са най-жизнеспособни финансово и има най-голяма удовлетвореност на хората. В бъдеще темата свързана с финансовата грамотност и с управлението на личните финанси, ще бъде ключова. Тя и в момента е такава, но ние все още я пренебрегваме. Все още я слагаме като нещо, което е елитарно и принадлежи само на някои прослойки от обществото. Но всъщност това изобщо не е така. Темата за финансовата грамотност заедно с тази за дигиталната е ключова", казва още в интервюто Сачева.

Запитана ще бъдат ли увеличени осигуровките, председателят на парламентарната социална комисия отговаря така:
"Отговорът на този въпрос не е еднозначен. Той има два аспекта. Политическият е, че имаме консенсус между политическите сили в коалицията, че няма да бъдат вдигани данъци и осигуровки. Експертната гледна точка обаче е, че в средносрочен план това със сигурност трябва да се случи, защото ще нарастват и осигурителният доход, и цената на труда. А цената на труда е елемент от цената на всички стоки и услуги. Така че, увеличаването на осигурителните вноски вероятно ще трябва да се планира, но всичко трябва да става системно, умерено и поетапно. Нищо не може да се случи рязко, особено в ситуацията, в която се намираме, защото доверието в политическата система, в институциите е изключително ниско и това спъва и блокира възможността за правене на по-сериозни и големи промени. Точно заради това настояваме да се направи пътната карта, за да може да се представи на обществото. Да се обяснят всички рискове и това, което трябва да се случи, за да може системата да бъде настроена плавно и постепенно и да даде резултати в един непродължителен срок от 5 до 7 години. В тези системи нищо не може да се случи от днес за утре. Ако не започнем още днес обаче, не очаквайте, че тази система през 2030 година ще може да работи и да върши работа на всички, които очакват от нея."

А по отношение на възрастта за пенсиониране и дали се налага тя да бъде повишена, Сачева казва:

"Засега не. България направи плавна реформа по отношение на увеличение на възрастта и виждате, че това се случва без сътресения, така както е предвидено до 2037 г. Не се предвижда ново увеличение на възрастта на този етап. Друг е въпросът, че все повече хора, които са в пенсионна възраст, желаят да продължат да работят и това е бъдещ дебат. Трябва ли едновременно да се получават и пенсии, и заплати, защото в момента имаме много работещи пенсионери, особено тези, които се възползват от ранното пенсиониране? От друга страна, все повече хора излизат от пенсионната система и все по-малко хора влизат на пазара на труда. Дисбалансите са големи и е ясно, че не можем да продължаваме постарому."

CHF CHF 1 2.07603
GBP GBP 1 2.29262
RON RON 10 3.92926
TRY TRY 100 4.48288
USD USD 1 1.72214