Декларацията за газопреносната мрежа няма да бъде основа за реални проекти
България 29.03.2009 21:32
Руският вицепремиер Игор Сечин не смята, че подписаната в началото на тази седмица брюкселска декларация от Украйна и Европейския съюз, поставяща си за цел модернизирането на украинската газопреносна система, ще бъде жизнеспособна, предаде ИТАР-ТАСС.
"Не вярвам в това, че този документ може да се превърне в реална основа за реализирането на сериозни дългосрочни проекти", каза той. "По-скоро тук се залагат някои ангажименти, които, както изглежда, няма да се изпълняват от всички страни", добави вицепремиерът. Според него това ще се случи не само, защото не е взето под внимание позицията на едната от страните /Русия, редица европейски купувачи на газ/, но и заради значителните противоречия в самия документ, неговите различия с реалността.
"Този документ поражда повече въпроси, отколкото отговори. Не е ясна неговата цел", резюмира Сечин. В документа, например, не се споменава за съдбата на дългосрочните доставки на газ, въз основа на които "Газпром" работи със своите партньори в Европа, включително Е.ОН, ЕНЕЛ, ЕНИ, "Газ дьо Франс" и много други компании.
"Смятаме, че би било по-разумно да не се изолира европейския потребител от руския газ, а напротив, да се развива сътрудничеството. Та нали, когато говорим за зависимост от един доставчик за европейския потребител, то същата зависимост съществува и на доставчика от потребителя", добави Сечин. /БГНЕС
"Не вярвам в това, че този документ може да се превърне в реална основа за реализирането на сериозни дългосрочни проекти", каза той. "По-скоро тук се залагат някои ангажименти, които, както изглежда, няма да се изпълняват от всички страни", добави вицепремиерът. Според него това ще се случи не само, защото не е взето под внимание позицията на едната от страните /Русия, редица европейски купувачи на газ/, но и заради значителните противоречия в самия документ, неговите различия с реалността.
"Този документ поражда повече въпроси, отколкото отговори. Не е ясна неговата цел", резюмира Сечин. В документа, например, не се споменава за съдбата на дългосрочните доставки на газ, въз основа на които "Газпром" работи със своите партньори в Европа, включително Е.ОН, ЕНЕЛ, ЕНИ, "Газ дьо Франс" и много други компании.
"Смятаме, че би било по-разумно да не се изолира европейския потребител от руския газ, а напротив, да се развива сътрудничеството. Та нали, когато говорим за зависимост от един доставчик за европейския потребител, то същата зависимост съществува и на доставчика от потребителя", добави Сечин. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:17 За първи път в България беше оперирано "пеперудено дете"
- 16:06 Близки и ръководството на "Славия" изпратиха загиналия на "Тракия" Мишо и баща му
- 15:54 Споразумение на хартия? САЩ удари по Иран, Техеран отвърна с ракети по Кувейт и Бахрейн
- 15:41 При пожар в къща във Варна загина 58-годишна жена
- 15:28 Нетаняху ще прави широка коалиция, ако спечели отново властта
- 15:16 Уругвайците се прибират у дома с редовни полети
- 15:05 18-годишен без книжка загина, след като падна с колата в река Смядовска
- 14:54 "Прогресивна България" иска одит на пенсионните разходи за периода от 2020 г. до 30 май 2026 г.