Държавата се дърпа от продажбата на “Топлофикация – София“

България 21.01.2008 11:33

“Топлофикация – София“ ще бъде продадена изцяло през Столичната общинска агенция за приватизация (СОАП), а държавата ще подпомага процеса единствено на експертно ниво. Това съобщи кметът на София Бойко Борисов на семинар през почивните дни за бюджета на града за 2008 година. По думите му към изкупуването на най-голямото топлофикационно дружество в страната има голям интерес и “пет компании“ вече са изразили готовност да участват в конкурса за продажбата му.

“Постигнахме споразумение с Министерството на икономиката и енергетиката за извършване на цялата продажбата през СОАП. Държавата ще изпрати свои представители, които да участват в конкурсната процедура“, каза Борисов.

Столичната община държи 58 процента от затъналото в дългове дружество. Държавата има 42 процента. До момента институциите настояват да продадат собствеността си чрез две различни процедури – една през общинската СОАП, а другата през държавната Агенция за приватизация. Много експерти обаче разкритикуваха този подход като неефективен.

В същото време Борисов гарантира пред общинските съветници, че градският парламент няма да бъде “прескачан“ в процеса на продажба на топлодружеството. “Гарантирам ви, че последната дума ще има СОС и ако ние не съберем поне 45-50 гласа (от общо 61 гласа – б.р.) като подкрепа, няма да правим нищо“, декларира кметът.

Борисов заяви още, че двете най-важни условия при продажбата на дружеството ще бъдат високата цена и наличието на опит в компанията, която ще придобие акциите на “Топлофикация – София“.

“Ще държим в договора по продажбата да бъдат разписани достатъчно категорично и клаузите за следприватизационен контрол. Именно заради неговата липса се провалиха повечето големи приватизационни сделки в България“, каза Борисов.

Повече от година държавата и общината умуват по продажбата на столичното парно и стабилизацията му след натрупаните 200 млн. лв. газов дълг и несъбраните в по-голям размер сметки от граждани и фирми. Бяха разигравани различни варианти за бъдещето на топлофикацията, сред които продажбата на топлоцентралите и преносната мрежа поотделно и влизането на трети акционер, за какъвто се кандидатираха чешката CEZ, която държи и енергото в столицата, и френската "Далкия", която междувременно купи парното във Варна.

През това време “Газпром“ успя да влезе в тясна връзка с дружеството през компанията, която ще строи когенерационни мощности “Ню енерджи вижън“.

Последно разговорите за продажбата на дружеството опряха до търсенето на консултант, който да предложи и да проведе процедурата, но стана ясно, че "Топлофикация-София" няма пари да плати за услугите му. /Mediapool.bg

CHF CHF 1 2.10327
GBP GBP 1 2.25352
RON RON 10 3.85089
TRY TRY 100 4.1692
USD USD 1 1.67667