
България 12.01.2025 12:33 Снимка: ДНЕС+
Д-р Ангелова: Вейповете са силно токсични върху кръвоносните съдове
Вейповете са силно токсични върху кръвоносните съдове и сякаш се разболяваш от диабет или хипертония, каза пулмологът д-р София Ангелова в студиото на „Събуди се”.
По думите ѝ случаят с починалото дете след употреба на вейп създал тревога в родителите.
„Мисля, че е основателно. Децата ни живеят в заблуда. Тези вейпове не са безвредни, те са вредни, особено ароматните, които съдържат 9 химикала. Сред тях и пестициди. Те са силно токсични върху кръвоносните съдове и сякаш се разболяваш от диабет или хипертония. След години ще говорим за хроничната обструктивна белодробна болест предизвикана от електронните цигари. Разчитам вейповете да се забранят, защото са изключително вредни”, уточни тя.
„Важно е да обърнем внимание на децата, защото дихателните пътища при тях са по-къси и токсините влизат по-бързо в белия дроб. Бременните също трябва да се пазят. Доказано е, че депресията и тревожността се засилват, когато въздухът е мръсен”, подчерта д-р Ангелова.
По думите ѝ вирусите не обичат чистия въздух, но не трябва да проветряваме жилищата си в пиковите часове, защото тогава ФПЧ са най-много.
„Когато въздухът е по-мръсен, бройката на пациентите се покачва. В момента има увеличаване, защото сме и в сезона на грипа. Той си има отличителни белези – започва остро с висока температура и болки в мускулите”, посочи тя.
„Не трябва да се издухва силно носа, за да не придвижваме вирусите към параназалните синуси”, посъветва пулмологът.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07669 |
![]() |
1 | 2.26842 |
![]() |
10 | 3.86322 |
![]() |
100 | 4.09174 |
![]() |
1 | 1.67337 |
Последни новини
- 22:21 Хороскоп за понеделник, 18 август 2025 г.
- 19:33 Европейски дипломат: Тръмп подкрепя Путин за пълен контрол над Донбас
- 19:23 Прокуратурата: Шофьорът, врязал се в автобус в София, дишал райски газ преди катастрофата
- 19:13 Урсула фон дер Лайен и други европейски лидери заминават заедно със Зеленски за срещата му с Тръмп
- 19:03 Вучич: Няма да обявявим извънредно положение заради инцидентите на антиправителствените протести
- 18:55 Психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова: Виктор е убиец и социален олигофрен!
- 18:51 Откраднаха луксозно издание на „Хари Потър“ от столична книжарница
- 18:41 Путин обсъди резултатите от срещата на върха в Аляска с президентите на Беларус и Казахстан