България трябва да бъде първата държава в Европа с действащ реактор от типа AP1000

България 29.04.2025 18:36 Снимка: ДНЕС+

България трябва да бъде първата държава в Европа с действащ реактор от типа AP1000

България ще бъде първата държава в Европа с действащ реактор от типа AP1000, обяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на конференция, организирана от Westinghouse у нас, предаде БТВ.

 Той каза, че вече е одобрена площадката и има оценка за въздействие на околната среда за проекта, като в момента се работи за финансирането.

Страната ни трябва да се възползва максимално от изграждането на проекти като 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй" и в проектите трябва да участват български компании. Според министъра на енергетиката новите блокове ще създадат условия за връщането на български експерти с натрупан международен опит. "В пиковия момент на площадката ще работят около 10 000 души", посочи Станков.

България няма да приключи със 7 и 8 блок на "Козлодуй" относно използването на американския вид реактор. На площадката на единствената ни към момента ядрена централа има място за още 4 блока. Освен това площадката на "Белене" също може да се използва за строеж на нови мощности от този тип, обяви Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси към Народното събрание. По думите му енергията е все по-необходима а 70% от българите подкрепят развитието на ядрената енергетика.

Ако успеем да осигурим купувачи за произведената електроенергия, няма причина да спираме със седми и осми блок, каза още той.

Енергийният министър добави Жечо Станков добави, че България разполага с най-добрия енергиен микс. От едната страна са балансиращите мощности - като ПАВЕЦ "Чаира" и въглищните централи, а от другата - постоянните мощности, каквито са ядрените.

Преди година Министерският съвет одобри споразумение между правителствата на България и Съединените американски щати за сътрудничество по проекта за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ и ядрената програма за граждански цели.

Към момента освен България, Полша и Китай сключват договори за работа с новия тип реактори. Плановете са до 2030 година в световен мащаб да заработят нови 12 реактора от типа АР 1000, повечето от които се изграждат в Китай.

CHF CHF 1 2.07625
GBP GBP 1 2.29719
RON RON 10 3.92903
TRY TRY 100 4.47921
USD USD 1 1.72198