България 30.07.2024 12:56 Снимка: ДНЕС+
БПЦ за церемонията в Париж: Християнският свят беше смутен, съблазнен и оскърбен
Не можем да приемем и не можем да мълчим. Без Христос Европа няма бъдеще
Изявление на Св. Синод на БПЦ-БП във връзка с церемонията по откриването на олимпийските игри в Париж, Франция.
Безспорна истина е, че повече от две хиляди години до днес в основата на европейската цивилизация стои християнството, стоят християнските ценности и добродетели, т.е. Христовата евангелска нравственост и светоглед. Християнството е оставило своя незаличим отпечатък върху всички сфери на човешкия живот и култура, а земният живот на нашия Господ Бог и Спасител Иисус Христос и на Неговите ученици и последователи е послужил за вдъхновение при създаването на най-великите произведения на човешкото изкуство.
Преди броени дни целият християнски свят беше смутен, съблазнен и оскърбен от представлението при откриването на XXXIII Летни олимпийски игри във Франция. Представените художествени образи – независимо от декларираните от организаторите мотиви – противоречат и са напълно несъвместими с християнската евангелска нравственост, с християнския духовен живот, но също така и със здравия човешки разум, с естественото човешко право, с вековните европейските естетически критерии, както и с класическия идеал за красиво – здрав дух в здраво тяло, заложен в идеята на Олимпийските игри. Пошлостта и идейната безвкусица са само част от проблема. Много по-важният въпрос обаче остава за предизвикателното, дискриминационно и оскърбяващо религиозните чувства на вярващите християни отношение, което ние не можем да приемем и да премълчим. Тук Христос е категоричен: «Който съблазни едного от тия малките, които вярват в Мене, за него е по-добре да му надянат воденичен камък на шията и да го хвърлят в морската дълбочина. Горко на света от съблазните, защото съблазни трябва да дойдат; обаче горко на оногова човека, чрез когото съблазън дохожда» (Мат. 18: 6-7).
Множеството критични гласове, които се чуват от няколко дни насам, свидетелстват за това, че християнска Европа е жива, а опитите за нейното дехристиянизиране и дехуманизиране няма да успеят. Защото историята е доказала, че всички опити за борба срещу Христа и светата Му Църква са завършвали с неуспех и са претърпявали крушение.
Пътят на нашия народ е европейският път, но ние сме за християнска Европа; за Европа, която уважава и почита своята история и корени. Убедени сме, че без реална, жива вяра в Христа и в непреходните християнски ценности, Европа няма и не може да има бъдеще.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:16 ЕС и Меркосур подписаха търговско споразумение в Парагвай
- 11:05 Министър Манол Генов: Отговорността за управлението на отпадъците по закон е на кмета
- 10:54 Тъкър Карлсън: Западът тика Русия към ядрената опция. "Орешник" беше послание
- 10:49 На Атанасовден зимата си тръгва
- 10:44 Коща: ЕС обмисля отговор на митата на Тръмп заради Гренландия
- 10:32 Ливърпул продължава без победа в Премиър лийг през новата година
- 10:21 Фандъкова: Кризата с боклука беше създадена от кмета и неговия екип
- 10:10 Американски конгресмени успокояват Дания и Гренландия след заплахите на Тръмп