
България 20.08.2024 18:31 Снимка: ДНЕС+
Болница в Русе изгражда хеликоптерна площадка на 25 м от земята
Площадка за хеликоптери изграждат от Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Медика" в Русе. Това съобщи управителят на лечебното заведение доктор Ивелин Йоцов. Той уточни, че строително-монтажните работи на 140-тонната площадка се извършват с помощта на два крана на 25 метра височина на покрива на новото крило на болницата, предаде БТА.
На тази площадка ще могат да кацат както четиритонните български хеликоптери, така и петтонните румънски. Те ще имат възможност да превозват при спешни случаи пациенти, органи и кръвни продукти, каза административният директор на болницата Алисе Муртезова. Тя добави, че проектирането и всички съответни съгласувателни процедури са отнели повече от година, като целта е това съоръжение да е част и от системата за спешна медицинска помощ по въздуха. Подадени са съответните документи до Министерството на транспорта и съобщенията и Министерството на здравеопазването.
"Такъв тип площадка се строи за първи път в България. Проектирането ѝ е истинско инженерно предизвикателство. Тя ще е 26 метра широка, а сградата е 18 метра. Това наложи монтирането на конструкция от 14 стоманени, петтонни, 13-метрови греди. Те са от този тип, върху които се строят автомагистралите с виадуктите върху тях. Върху тази конструкция ще "легнат" носещите бетони на самата площадка", каза още д-р Йоцов.
Той добави, че сградата също е допълнително подсилена, за да издържи и на земетресение до девета степен по Рихтер. Ще бъде изграден и специален асансьор само за площадката със съответните подходи и рампи към него.
Инвестицията, която е само със средства на лечебното заведение, надхвърля 1,5 млн. лв., уточни д-р Йоцов.
Той изрази надежда, че въвеждането в експлоатация на площадката ще бъде преди края на тази година.
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 10:04 Норма ли е в раждането навикването? Д-р Шикова от "Майчин дом" отрече да е раздавала шамари
- 09:56 Нов нощен автобус до летището в София тръгва от днес
- 09:49 15 000 дка са изгорели в пожара край Белоградчик, кметът призова за помощ и още доброволци
- 09:41 Германският президент подкрепи въвеждането на задължителна военна служба
- 09:32 Тръмп: Ще изпратим системи "Пейтриът" на Украйна. Путин говори хубаво, а после бомбардира
- 09:28 България стана световен шампион по волейбол за девойки до 19 г.
- 09:24 Axios: Путин е уведомил Тръмп, че до 60 дни ще има голяма офанзива
- 09:16 Роденият във Варна Иван Иванов е шампион на Уимбълдън!