Блокадите на миньорите продължават над 15 часа

България 30.09.2023 08:30 Снимка: ДНЕС+

Блокадите на миньорите продължават над 15 часа

Протестите на енергетиците и миньорите предизвикаха транспортен хаос и блокади на основни пътища в цялата страна. Блокирани след 23 часа в петък остават магистрала "Тракия" при Стара Загора и Проходът на републиката, съобщава БНТ.

Вече над 15 часа са блокирани и двете платна в района на 208-ия километър край Стара Загора. Протестиращите решиха блокадите да останат и през нощта, тъй като не са доволни от изявленията след извънредното заседание на кабинета и реагираха остро. Отказаха да изпратят преговарящи с правителството и на свой ред поканиха представители на властта да дойдат при тях на място. Засега обаче няма информация такова посещение да се случи. 

Работниците се обърнаха към българите и подчертаха, че протестът им не засяга само конкретни работни места, а целия енергиен сектор, който по думите им, е последният бастион на българската независимост.

Проходът на републиката остава на затворен вече 13-и час. Блокирани са и всички обходни маршрути, заради които се образуваха километрични опашки от тежкотоварни автомобили. Блокадата ще остане през цялата нощ, утре ще се решава дали ще продължи и как ще се действа.

Протестиращите настояват до 2030 г. мините и ТЕЦ-овете да не се затварят и тогава да се мисли какво ще се прави, но всички планове да бъдат ясно разписано в документ от правителството. Другото им искане е след като плановете за справедлив преход се внесат в Европейската комисия, да се проведе широко обществено обсъждане.

Припомняме, че проблема с протестите на миньорите коментира в петък премиерът Николай Денков на брифинг след извънредно заседание на Министерски съвет във връзка с приемането и изпращането в Брюксел на териториалните планове.

Работа за хората във въглищните райони ще има много години, след като бъдат закрити ТЕЦ-овете и мините като източник на въглища за тях. Ще бъдат осигурени максимално количество работни места, заяви той.

Договорено е да има социални пакети по примера на водещите европейски икономики. Ако трябва да се закриват големи предприятия, ще се дават социални пакети. Стандартните пакети са 24-месечни, като в България се обсъжда възможността да бъдат 36-месечни. Заплатите в мините са високи, което означава, че един такъв пакет би бил 140 - 150 000 лв. на човек, на работник.

Денков обясни, че крайният срок да се изпрати пакетът с промени на Плана за възстановяване и устойчивост до Европейската комисия е утре, 30 септември. Никакво отлагане повече не може да се направи, защото се рискуват 3.5 млрд. лв., които, ако изпуснем срока, могат да бъдат загубени. В документите е казано, че централите ще работят до 2038 г., няма нови дати за затваряне на въглищни централи, тази дата е приета 2019 г.

Финансовият министър Асен Василев добави, че правителството е приело плана за справедлив преход. Утре е крайният срок, за да не загубим средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, предупреди финансовият министър. Единственият липсващ елемент от плана е, ако хора искат да напуснат дейност, да има социални пакети, с които да го направят.

От 2019 г. датата 2038 г. е записана в енергийната стратегия - тогава, когато България трябва да затвори своето въглищно производство. Това, което се вижда е, че мините и ТЕЦ-овете са изправени пред финансови проблеми, защото себестойността на произвежданата електроенергията е много по-висока спрямо пазарните цени. Проблемите ще се задълбочават, защото квотите за въглероден диоксид ще се покачват и ще стават все по-неконкурентоспособни, изтъкна Василев.

Той добави, че целият район на мините ще се рекултивира, за да може да стане нормален за истинска земеделска дейност и живот.

Намерението и очакванията бях потвърдени и от премиера Николай Денков. Ще бъдат създадени механизми за хората, които имат необходимата квалификация, да намерят реализация в същия регион. Работи се по създаването на предприятие, което ще работи за превръщане на териториите на мините в зони, в които е подходящо да се развива икономическа дейност. Предприятието ще създава инфраструктура, за да бъде привлекателна за инвеститори. Предполага се, че това ще продължи поне 10 години.

Той очаква да се появят нови модерни компании във въглищните райони. Мините ще продължат да работят по електрическите централи, има ново предприятия, което ще бъде създадено, има инвеститори, които ще работят в региона. Това, което липсва е какво се случва, ако някой не иска да продължи с този тип дейност, изтъкна премиерът.

CHF CHF 1 2.06922
GBP GBP 1 2.34433
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.13312
USD USD 1 1.75332