Бизнесът иска енергийна стратегия от ново поколение

България 04.02.2023 08:35 Снимка: ДНЕС+

Бизнесът иска енергийна стратегия от ново поколение

Асоциацията на индустриалния капитал в България предложи мерки за осигуряване на предвидими и конкурентни цени на енергията и за преодоляване недостига на квалифицирана работна ръка на среща в Стара Загора с представители на предприятия и браншови организации в страната, съобщиха от АИКБ.

Освен незабавни мерки за осигуряване на предвидими и конкурентни цени на енергията чрез компенсиране на "непазарният им скок", бизнесът иска и изготвяне на енергийна стратегия и пътна карта на прехода. Индустриалците настояват и за развитие и модернизирането на електропреносната мрежа, изграждане на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) от предприятията и домакинствата за собствени нужди и за реформиране на електроенергийния пазар преди пълната му либерализация.

Според АИКБ, за да бъде разрешен проблемът с недостига на квалифицирани работници трябва българското законодателство и административните процедури за трудова имиграция у нас да бъдат приведени в съответствие с добрите европейски практики, отговарящи на новите реалности на трудовия пазар. Бизнесът иска и мерки за насърчаване на дигитализацията на процесите в предприятията и осигуряване на учене през целия живот и продължаващо професионално обучение.

"През годините сме доказали, че непрекъснато подобряване на бизнес средата и усъвършенстването на българското законодателство за ускоряване на икономическия растеж са сред най-важните цели за Асоциацията. И през 2023 г. АИКБ активно ще работи за стабилна и предвидима икономическа рамка, за преодоляване на недостига на квалифицирана работна ръка, за оптимизиране на публичните финанси, посредством насърчаването на необходими реформи. Тук е може би мястото да кажа, че с решения като това от сряда за административно определяне на минималната работна заплата (МРЗ) Народното събрание не просто застрашава конкурентоспособността на икономиката ни, но допълнително налива масло в инфлационната спирала. Определянето на МРЗ от парламента е непазарно и е в разрез с Директивата за МРЗ, Конвенция 131 на Международната организация на труда и реалността на пазара на труда", коментира председателят на Управителния съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев.

Според АИКБ ускоряването на процеса по присъединяването ни към Шенгенското пространство, Еврозоната и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие е от решаващо значение за подобряване на бизнес климата. Индустриалците смятат, че трябва да се работи и за ускорено изграждане на електронното управление, намаляване на регулаторната тежест чрез свеждане на регулациите до минимално изискуемите от правото на ЕС, както и прилагане на разходопокривния принцип при определяне на всички държавни и общински такси.

Предложенията на бизнеса за развитие на капиталовия пазар касаят усъвършенстване на нормативната уредба за ограничаване на свръхрегулациите, опростяване, улесняване и автоматизиране на процедурите и подобряване на условия за финансиране на малкия и средния бизнес, листване на държавни компании на борсата.

От Асоциация на индустриалния капитал в България посочват още, че подкрепа за инвестициите може да се осъществи чрез започване на работа по изпълнението на европейските програми и проекти за периода 2021-2027 г., както и на Плана за възстановяване и устойчивост.

Още по темата

CHF CHF 1 1.97959
GBP GBP 1 2.28624
RON RON 10 3.93132
TRY TRY 100 5.59248
USD USD 1 1.80078