България 24.08.2025 12:37 Снимка: ДНЕС+
Бибов, „Български ВиК Холдинг“: 30 милиарда са нужни, за да се подмени водната инфраструктура
Експертът посочи, че загубите на вода в Плевен са 70%
„30 милиарда са нужни, за да се подмени водната инфраструктура в България, по последния анализ на Световната банка. Ясно е, че това няма как да се случи веднага, нито имаме средствата накуп.”
Това заяви в ефира на бТВ Владимир Бибов, член на Управителния съвет на „Български ВиК Холдинг“ ЕАД.
Експертът коментира и водната криза в Плевен.
„Водозагубите за вътрешната мрежа са 70%. Ако в предходни години водата, която е пускана от местата, от които се черпи, е компенсирала тези загуби, вече не е така“, посочи той.
Уточни, че самата мрежа е доста остаряла физически, но също така от водоизточниците идва по-малко количества вода.
По думите му друг проблем е кражбата на вода.
Той обясни, че не може да спекулира има ли политически натиск върху ВиК дружествата.
Проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН също коментира водната криза в страната.
"Слабото управление на водните ресурси, но също и климатичните промени, които обострят проблемите, които така или иначе имаме у нас, са виновни за водната криза у нас. Има натрупване на сухи периоди, което води до бавното изтощаване на водните ресурси. Не можем да разчитаме обилните валежи да напълнят това, което ние губим", посочи той.
Според него това е „новото нормално” и дори да не сме готови, ще ни се наложи.
На въпрос как да се използват по-рационално източниците на вода, проф. Гачев отговори: „Да не се губи време, а се действа по инфраструктурата и да се привлекат европейски средства”.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10033 |
GBP
|
1 | 2.21976 |
RON
|
10 | 3.8459 |
TRY
|
100 | 4.00779 |
USD
|
1 | 1.69175 |
Последни новини
- 17:36 ЕС претегля между рисков и непривлекателен вариант за финансиране на Украйна
- 17:27 Президентът на Би Би Си се извини за "грешка в преценката" за документалния филм за Тръмп
- 17:18 Парижки съд освободи Никола Саркози предсрочно, докато обжалва присъдата си
- 17:09 "Тренд": Гражданите очакват по-строги санкции от Сметната палата при злоупотреба с бюджетни средства
- 17:00 Нови жалби в КЗК замразиха договора за почистването на още три квартала в София
- 16:51 МВР: Мними агенти по поддръжката на известна финтех компания източват сметки
- 16:42 Кремъл: В ход е подготовка за посещение на Путин в Индия
- 16:33 Ройтерс: Финансовото състояние на Украйна се влошава