България 16.12.2024 16:58 Снимка: ДНЕС+
Безводието - размита отговорност, взаимно недоверие и липса на наследственост в мерките
Природни фактори и човешки действия и бездействия са причините за проблема с недостига на вода на много места в страната. Липсва наследственост при водените политики, а отговорността за прилагането на разписаните мерки е размита между държавните институции. Няма и достатъчно добре подготвени експерти. Отчита се също взаимно недоверие между заинтересованите страни.
Това са част от изводите от кръгла маса с участието на експерти, представители на различни институти и организации, Българския ВиК холдинг и КЕВР, организирана от Хидротехническия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Акценти от форума бяха представени на пресконференция днес в БТА.
По думите на декана на Хидротехническия факултет доц. д-р инж. Петър Филков безспорно сред причините за безводието са климатичните климатични промени. Освен това 99% от населението в страната е с централизирано водоподаване, което поставя много големи отговорности пред ВиК операторите. Филков определи също като незадоволително състоянието на ВиК отрасъла като цяло.
Той посочи, че част от причините за недостига на вода са природни, като 5 от последните 6 години са били сухи, поради което намалява водният ресурс. Срез зависимите от човека фактори пък са загуби на вода по мрежата, липса на добре подготвени кадри, управленски решения, финансови причини, проблемни закони и подзаконови актове, взаимно недоверие между заинтересованите страни и неефективност на разписаните в последните години актове и на направените оценки.
Петър Филков заяви, че няма бързо решение на проблема необходими са последователни целенасочени усилия.
Доц. д-р инж. Галина Димова коментира взаимното недоверие между ВиК оператори, потребители и държавните институции, които правят политиките в сектора. Тя уточни, че според потребителите цената е висока и дружествата не правят достатъчно за поддръжка на мрежата, а ВиК операторите смятат, че има много кражби на вода, които внасят финансови утежнения. Димова каза още, че няма достатъчно обществено достъпна информация за прилагането на разписаните програми и мерки и за това кой контролира изпълнението им. По думите й в директивата за питейни води от 2020 г е разписано ВиК операторите да предоставят повече информация на клиентите за потреблението. Галина Димова очаква вследствие от това информираността да се подобри.
Тя посочи, че намалява също броят на потребителите, като съответно спадат и приходите на ВиК дружествата, а мрежата остава същата и с амортизирането й все повече разходите растат.
Проф. д-р инж. Димитър Аличков заяви, че отговорностите на институциите са разписани по закон, но не се спазват и няма отчет пред обществото за свършеното. Той изтъкна, че резултатът от мерките срещу безводието не се вижда бързо. По думите на Аличков трябва да има консенсус сред всички, да има наследственост и всяко правителство да продължава започнатото от предходните.
Той отбеляза, че водата е достатъчна за битовите и питейните нужди в страната, но не е равномерно разпределена. Експертът посочи, че решенията на проблема с недостига на вода по места трябва да се взимат спрямо локалните технологични специфики. Галина Димова добави, че няма общо решение за цялата страна. Тя уточни, че на локално ниво трябва да се преценява кой вариант би бил по-подходящ и от икономическа гледна точка, а решенията да се взимат от експерти.
Петър Филков отчете много е тревожна тенденция при подготовката на експертни кадри. Приемът в специалност ВиК в последните години е намалял в пъти, като миналата година в УАСГ са завършили едва 10 ВиК специалисти. След 2 нулеви години в хидроинженерството специалността е обявена за защитена и положението леко се подобрява, но 5-6 завършващи на година са крайно недостатъчно. Сред причините двете специалности да са неатрактивни е ниското заплащане за експертите.
Проф. Аличков допълни, че недостатъчните възнаграждения вече дават своите отражения п при липса на мерки в тази насока недостигът на инженери, управленски и административни кадри и в строителството ще се засилва.
Зам.- деканът по научната и международната дейност на Хидротехническия факултет в УАСГ доц. д-р инж. Венци Божков коментира, че няма желаещи да работят в тази сфера и защото се неглижира мнението на експертите и част от завършилите студенти не искат се реализират в нея.
Той каза още, че никой не контролира министрите, които трябва да контролират прилагането на разписаните мерки и това зависи от добрата им воля, а липсва и приемственост в политиките на отделните правителства. Божков посочи също, че за водите отговарят между другото няколко министерства. Той е категоричен, че трябва да има един върховен орган, който да отговаря за ВиК сектора.
Още по темата
CHF | 1 | 2.084 |
GBP | 1 | 2.3552 |
RON | 10 | 3.93274 |
TRY | 100 | 5.32077 |
USD | 1 | 1.85951 |
Последни новини
- 19:40 Лабораторията на ЕС потвърди наличието на чума по животните във Велинград
- 19:32 Почина Маргарита Михнева
- 19:24 Πeтpoлният гигaнт Оrlеn пpeĸpaтявa пpoeĸт зa €12 милиapдa, paзxoдитe мy ca нaбъбнaли мнoгoĸpaтнo
- 19:16 Бopиc Πaличeв щe yпpaвлявa Aлиaнц Бългapия oт нaчaлoтo нa 2025 г.
- 19:08 Oтĸpиxa нaй-гoлямoтo нaxoдищe нa жeлязнa pyдa в cвeтa, oцeнeнo нa 55 милиapдa тoнa и близo $6 млрд
- 18:59 110 милиoнa лeвa зa пpeĸвaлифиĸaция във въглищнитe тeцoвe и мини y нac
- 18:51 Haтиcĸът oт eвpoзoнaтa мoжe дa дoнece pъcт нa цeнитe нa жилищaтa пpeз 2025-a
- 18:41 Бандити отвлякоха бизнесмен и го принудиха да им прехвърли фирмата си