България 03.06.2024 13:11 Снимка: ДНЕС+
БДЖ определи като тероризъм срязването на спирачките на локомотив на гарата в Лом
От БДЖ определиха като тероризъм вандалската проява от събота, когато неизвестни срязаха спирачките на локомотив на гарата в Лом. Според експерти извършителят вероятно е бил наясно със спирачната система, пише БНР.
На локомотива, готов за потегляне от Лом, са били срязани пет маркуча от спирачната система, има и счупено предно стъкло, обясни инж. Еленко Кирков от БДЖ. Според него това е направило машината неуправляема:
"Това е буквално казано тероризъм спрямо железниците и пътниците, защото това можеше наистина да доведе до голяма трагедия, като се има предвид, че един вагон е два автобуса, а самата машина е 87 тона. Тя като тръгне без спирачка ще "стопи" и другата спирачка на влака и всичко ще приключи".
Огледите продължават и в момента, а след това локомотивът ще бъде ремонтиран. Щетите все още не са ясни, но според инж. Кирков извършителят е технически запознат със спирачната система.
"Радвам се, че няма никакви пострадали. Аз съм от 1997 г. в БДЖ, но това е пръв път, което чета по сводки и анализи. При нас всички произшествия се анализират. За пръв път е посегателство по спирачна система на локомотив или вагон, който е оставен да работи. Просто нямам представа, но да кажем, че технически донякъде е запознат със спирачната система", обясни за БНР инж. Еленко Кирков.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:06 България e един разграден двор за некачествени храни
- 12:57 Голяма експлозия в петролна рафинерия в САЩ
- 12:49 САЩ прехвърлиха още една ескадрила изтребители F-16 в Близкия Изток
- 12:42 Аркади Шарков: Допълнително финансиране в здравеопазването, трябва да е обвързано с реформа
- 12:35 Масирана атака срещу Украйна: Русия изстреля дронове, балистични и крилати ракети
- 12:27 Белгия разположи военни в големите градове
- 12:19 Илияна Йотова се среща с КЗК заради цените на горивата
- 12:11 Ким Чен-ун: Северна Корея никога няма да се откаже от статута си на ядрена сила