България 17.04.2021 18:25 Снимка: ДНЕС+
Българска следа в разработката на турска ваксина срещу COVID-19
Българска следа в разработка на ваксината срещу COVID-19 в Турция. В южната ни съседка в момента се работи по създаването на два вида ваксини – интраназална, във вид на спрей, която е във фаза 1, и инактивна, която е във фаза 2. Ръководителят на тази ваксина е българска изселничка от Силистра, сподели д-р Танер Чавуш от Бурса пред NOVA.
Тя е професор по молекулярна биология и ръководи екипа, който прави изпитванията във фаза 2.
Турция преживява най-тежкия период от началото на пандемията. Тя стана четвъртата в света с най-много нови случаи на COVID-19. Само за 24 часа там бяха регистрирани 63 000 заразени, което е рекорд от началото на корона кризата. И всичко това на фона на няколко земетресения, които разлюляха страната. Бурса е четвъртият по големина град в Турция. Според д-р Чавуш причината за усложнената обстановка е неспазването на мерките.
„В момента сме в локдаун. Хората трябва да си стоят вкъщи, но сутринта видях, че те отново са по улиците. Все едно няма локдаун. Всяка вечер от 19 часа до 5 часа сутринта на следващия ден имаме забрана за излизане. В събота и неделя от 10 до 17 часа имаме право да излизаме до магазин”, разказа той.
Глоби в Турция има. Носенето на маски е задължително навсякъде, а глобата за неносене е около 960 лири. В страната няма богат избор на ваксини – основно имунизацията е с китайския препарат, на някои места се предлага и ваксината на Moderna./NOVA
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09046 |
GBP
|
1 | 2.23754 |
RON
|
10 | 3.84438 |
TRY
|
100 | 3.94623 |
USD
|
1 | 1.68113 |
Последни новини
- 09:21 "Маркет ЛИНКС“: 6 партии в НС, ако изборите са днес. ГЕРБ са първи, втори са ПП-ДБ
- 09:18 Как ще се плаща в заведенията на 31 декември срещу 1 януари?
- 09:11 Избират друг съдия за делото срещу Кирил Петков и Божидар Божанов, Емил Дечев си направи отвод
- 09:07 Евгений Михайлов: Жал ми е за поколението Z. Те могат да ни върнат десетилетия назад
- 09:02 Диана Дамянова: Всичко не е в ръцете на хората на площада, а в тези, които отказват да гласуват
- 08:54 Украински морски дронове пак удариха руски танкер в Черно море
- 08:46 Петер Сиярто: Държавен тероризъм са атаките срещу танкери в Черно море
- 08:38 Нидал Алгафари: Деца искат оставка на правителството! А готови ли са да управляват?