Българи ще бъдат експулсирани само при случаи, свързани с реда и сигурността
България 05.01.2007 15:09
Българите и румънците, срещу които в момента в Италия има издадени заповеди за експулсиране, могат да останат на Апенините, тъй като процедурите за изпълнението на заповедите са прекратени.
Причина за това е фактът, че българите и румънците вече са граждани на ЕС и като такива не могат да бъдат експулсирани. Това уточнение беше направено в специално нареждане на министъра на вътрешните работи Джулиано Амато и на този на социалната солидарност Паоло Фереро. В същото време нареждането изяснява и друга подробност - че заповедите за експулсиране остават в сила за онези граждани, които са замесени "във факти, свързани с обществения ред, обществената сигурност или общественото здравеопазване".
Междувременно Прокуратурата в Торино обяви, че влизането на София и Букурещ в ЕС няма да сложи край, поне в града, на съдебните процеси срещу българи и румънци, които се разследват за нарушаване на закона за имиграцията. Повечето от тези процеси в Торино се отнасят до румънски граждани. Прокуратурата на Торино е взела това решение на базата на присъда на Касационния съд.
"Българите и румънците вече не могат да бъдат смятани за граждани на страни извън ЕС, но това не анулира нормите, според които е престъпление всяка неспазена заповед за експулсиране", се казва в решението. То взима като пример решение на Касационния съд, отнасящо се за литовски граждани в миналото. Срещу тях е бил открит процес за подпомагане на нелегална имиграция. Въпреки че Литва вече е била в ЕС, престъплението е продължавало да бъде смятано за валидно от съдиите. /ПронтоСофия-БГНЕС
Причина за това е фактът, че българите и румънците вече са граждани на ЕС и като такива не могат да бъдат експулсирани. Това уточнение беше направено в специално нареждане на министъра на вътрешните работи Джулиано Амато и на този на социалната солидарност Паоло Фереро. В същото време нареждането изяснява и друга подробност - че заповедите за експулсиране остават в сила за онези граждани, които са замесени "във факти, свързани с обществения ред, обществената сигурност или общественото здравеопазване".
Междувременно Прокуратурата в Торино обяви, че влизането на София и Букурещ в ЕС няма да сложи край, поне в града, на съдебните процеси срещу българи и румънци, които се разследват за нарушаване на закона за имиграцията. Повечето от тези процеси в Торино се отнасят до румънски граждани. Прокуратурата на Торино е взела това решение на базата на присъда на Касационния съд.
"Българите и румънците вече не могат да бъдат смятани за граждани на страни извън ЕС, но това не анулира нормите, според които е престъпление всяка неспазена заповед за експулсиране", се казва в решението. То взима като пример решение на Касационния съд, отнасящо се за литовски граждани в миналото. Срещу тях е бил открит процес за подпомагане на нелегална имиграция. Въпреки че Литва вече е била в ЕС, престъплението е продължавало да бъде смятано за валидно от съдиите. /ПронтоСофия-БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.
- 18:47 НАСА вижда огромен потенциал за добив на ресурси от най-голямата луна на Сатурн