Българи и румънци най-рядко в ЕС отсъстват от работа по болест

България 04.05.2023 12:22 Снимка: ДНЕС+

Българи и румънци най-рядко в ЕС отсъстват от работа по болест

В разгара на пандемията от коронавирус германските лекари можеха да издават болнични на пациенти по телефона. Тази специална мярка за избягване на ненужни контакти с болни от COVID-19, която беше в сила в продължение на три години, изтече в края на март.

Сега служителите трябва да посещават лекарите по старомодния начин, за да вземат болничен лист, въпреки че пациентите все още могат да получат такъв от своя личен лекар и чрез видеообаждане. Очаква се този ход да помогне за намаляване на фалшивите болнични, пише "Дневник".

Дали е вярно, че повече хора ползват болничен, когато са налице щедри схеми за подпомагане по време на боледуване? Какви са разликите между страните в Европа? "Евронюз" дава отговор на тези и други въпроси, свързани с ползването на болнични в Европа.

В Европейския съюз Германия е на първо място по разходи за болнични и обезщетения за здравни грижи - отделяйки 11% от своя БВП за отпуски по болест и обществени медицински грижи. Следват Франция и Нидерландия (и двете с 10.2%) според данни на статистическата служба на ЕС Евростат от 2021 г.

Сред страните, които отделят най-малко, са Естония (4.9 на сто), Литва (5 на сто), Полша, Унгария и Ирландия (всички по 5.5 на сто).

За България са посочени 5.3%.

Според данните за 2020 г. Германия е страната, която харчи най-много и за обезщетения за отпуск по болест. Тя отделя 2.3% от своя БВП за подпомагане на болни служители. Следват Нидерландия (2.1%), Швеция (1.7%), Испания (1.5%) и Люксембург (1.4%).

Най-малко отделят Гърция (0.2%), Ирландия и Румъния (и двете по 0.3%) и Естония (0.4%). България отделя 0.6%.

Класацията за 2020 г. може да е била повлияна от пандемията от коронавирус, но ако се разгледат данните за 2018 г., страните с най-високи разходи са почти същите, с изключение на Испания, която не е харчила толкова много преди няколко години.

Има ли значение колко е щедра системата?

Може да се предположи, че страните, които харчат повече за отпуск по болест, биха били тези, в които хората отсъстват повече от работа. Но реалността е по-различна.

В края на 2022 г. държавите с най-голям дял заети лица, отсъстващи от работа, са били Франция (14.9%), Финландия (14.8%), Швеция (14.7%), Дания (13.6%), Естония (13.2%) и Нидерландия (12.4%).

Най-малко са отсъствали от работа в Румъния (2.5%), България (2.9%), Гърция (4.9%), Полша (5.8%) и Сърбия (5.9%).

Интересно е да се отбележи, че средният процент на отсъствия от работа в ЕС е значително по-висок при жените (12.1%; в България - 4.3%), отколкото при мъжете (7.8%; в България - 1.7%). Проучване от 2018 г. на учени от Норвежкия институт по обществено здраве определи "стресовите фактори в работата и семейството" като "най-значимото" обяснение за тази разлика между половете.

Държавите, отчитащи най-много отсъствия от работа, не съвпадат с тези, които харчат най-много за обезщетения при болнични и за здравни грижи. Въпреки това те са сред тези, където условията за платен отпуск са най-щедри, било то като размер или продължителност.

Европейските държави с най-щедри болнични

Има много правила и условия, свързани с правото на платен отпуск. Например в някои държави това е опция само за онези, които са направили достатъчно вноски в своите социалноосигурителни органи през референтен период, предшестващ неработоспособността.

Според обобщени от "Евронюз" данни максималната продължителност на платения отпуск по болест в Европа е най-висока във Франция и Португалия (и двете по 36 месеца), а най-ниска в Литва (три месеца), Дания (пет месеца), Италия, Румъния, Австрия, Полша, Латвия, Естония (всички по шест месеца). За България са посочени 18 месеца.

Люксембург

Размер на обезщетението: Компаниите в Люксембург са задължени да изплащат на работниците в болничен пълната им заплата за около три месеца - по-точно за 77 дни или до края на календарния месец, през който е настъпил 77-ият ден от неработоспособността.

Продължителност на обезщетението: Ако неработоспособността продължи след този период, здравноосигурителният орган дава удължаване до 78 седмици (една и половина години).

Естония

Размер: 70 на сто от референтната заплата от обществения здравноосигурителен фонд от втория ден на отпуска по болест.

Референтната заплата се определя въз основа на средната заплата за последните шест месеца и социалните данъчни плащания, направени през предходната календарна година.

Продължителност: До 182 последователни календарни дни платен отпуск по болест, максимум 240 дни на година.

Финландия

Размер: Работниците могат да поискат обезщетение при болест девет работни дни след началото на заболяването. Работодателят обикновено плаща заплатите на служителя през този период на изчакване, а много плащат и пълната заплата през първите един или два месеца.

След това Kela - социалноосигурителната институция на Финландия - поема надбавката въз основа на средния годишен доход на работника.

Продължителност: До 300 работни дни (около година).

Швеция

Размер: Приблизително 80 процента от заплатата, но може да бъде по-висок, ако има колективен трудов договор.

Продължителност: 364 дни, но е възможно удължаване с платен отпуск и в размер на 75 процента от дохода на работника.

Въпреки това, ако въпросният човек е сериозно болен, може да продължи да иска обезщетения за болест, равняващи се на 80 процента от заплатата му отвъд този лимит.

Франция

Размер: В зависимост от вида на заболяването и професионалния статус обезщетенията може да се различават. Но дневното обезщетение обикновено е 50 процента от референтната заплата на работника.

Брутната референтна заплата обаче е ограничена до 2885.61 евро на месец, което означава, че изплащаното дневно обезщетение не може да надвишава 47.43 евро на ден. Когато отпускът по болест надвиши три месеца, това дневно обезщетение може да бъде преразгледано и увеличено.

Продължителност: Ако здравословното състояние на работника го налага, отпускът по болест може да продължи до три години.

Португалия

Размер: Колкото по-дълъг е отпускът по болест, толкова по-добре се заплаща. Докато болничните под един месец се покриват в размер на 55 процента от средния доход на работника, този процент достига до 70 на сто за болест, продължаваща над три месеца, и 75 процента за болнични над една година.

Продължителност: До 1095 дни (три години).

С други думи, Франция и Португалия са много щедри, когато става дума за продължителността на платения отпуск, а не за покриваната сума за всеки ден по болест.

Латвия

Размер: Първият ден от болестта не се заплаща, но работодателят трябва да плати отпуск по болест от втория до 10-ия ден най-малко в размер на 75 процента от средната дневна заплата на работника.

От 11-ия ден на заболяването Държавната агенция за обществено осигуряване отпуска обезщетения за болест в размер на 80 на сто от средния доход.

Продължителност: До 26 седмици (шест месеца).

Литва

Размер: Общественото осигуряване на Литва поема сметката от третия ден на болестта на 62 процента. Обичайно работодателите допълват това, достигайки 100 от заплатата на служителя.

Продължителност: До 90 календарни дни в една календарна година.

Германия

Въпреки че води класацията по отношение на БВП, отделен за обезщетения за болест и здравеопазване, Германия не е сред най-щедрите, когато става въпрос за обезщетения за платен отпуск по болест, а по-скоро е по средата спрямо други страни от ЕС.

Размер: Пълна заплата за до шест седмици. След този период работниците получават обезщетение по болест от здравноосигурителното дружество, което представлява 70 процента от редовната им заплата.

Продължителност: До 78 седмици (една и половина години) за период от три години за едно и също заболяване.

Великобритания

Заплащането при болест в Обединеното кралство, шестата по големина икономика в света, може да звучи по-малко щедро в сравнение с обезщетенията, предлагани от някои страни от ЕС.

Размер: Работниците в Обединеното кралство имат право на 109.40 паунда (123.91 евро) на седмица от четвъртия ден на заболяването. Но някои може да получат повече, ако компанията има схема за обезщетение по болест.

Продължителност: до 28 седмици. След като това време изтече, тези, които са твърде болни, за да се върнат на работа, може да кандидатстват за помощ за заетост и подкрепа (ESA), която предоставя между 74.35 и 113.35 паунда на седмица.

Основава ли се щедростта на богатството?

Само някои от изброените страни са над средното ниво в индекса на ЕС за БВП на глава от населението. Въпреки това повечето от тях са сред първите 30 най-щастливи нации в Световния доклад за щастието, който подчертава, че хората са по-доволни от живота си в страни, където има качествени институции и щедра социална държава.

Европейските страни предлагат едни от най-щедрите пакети за отпуск по болест в света. И дори страните с най-нисък БВП на глава от населението в ЕС като България, Словакия и Гърция предлагат по-добри обезщетения за социална защита от някои от най-богатите държави в света като Съединените щати, където нито един федерален закон не предоставя право на платен отпуск по семейни или медицински причини.

CHF CHF 1 2.00392
GBP GBP 1 2.27435
RON RON 10 3.93108
TRY TRY 100 5.65578
USD USD 1 1.82243