Б. Борисов: България не се отказва от "Южен поток", но приоритет за страната остава "Набуко"
България 12.12.2009 16:40
В интервю за телевизия "Евронюз", цитирано от БНР, премиерът Бойко Борисов каза, че България увеличава енергийните си резерви и изгражда газова връзка с Гърция, за да се предпази от проблеми като тези, предизвикани от газовия спор между Русия и Украйна.
На въпрос дали има недоволство от руска страна за това, че София подкрепя както проекта за руския газопровод "Южен поток", така и за европейския "Набуко", Борисов отговори: "Няма никакви послания или индикации. Работим по „Южен поток”. Нещо повече, лично съм ги питал относно „Набуко”, те казват – нека си вървят двата проекта, ние от вас не искаме нищо различно. А в наш интерес е да вървят и двата проекта.
Разбира се, „Набуко” е приоритет заради ЕК." Българският премиер отговори на въпрос, свързан с опасенията за ролята, която играе организираната престъпност в енергетиката, така: "Бяха повдигнати обвинения на шефове на големи агенции, на бивши министри, и то за десетки милиони.
Просто в енергетиката ще бъдем безкомпромисни. В момента текат проверки в прокуратурата и съм убеден, че и там ще има повдигнати обвинения към длъжностни лица от топлоелектрически централи, мини, доставчици. Просто трябва технологично време, за да бъдат извършени всичките тези проверки. Но давам пример – в „Топлофикация-София” бяха повдигнати обвинения, има присъди, така че по същия начин ще процедираме и с правителството."
Борисов подчерта, че усилията за "прочистване" на енергийния сектор трябва да бъдат всекидневни, като се избягват грешките на предишната администрация, за да се постигне нужното ниво на доверие от страна на Европейската комисия към България. /БГНЕС
На въпрос дали има недоволство от руска страна за това, че София подкрепя както проекта за руския газопровод "Южен поток", така и за европейския "Набуко", Борисов отговори: "Няма никакви послания или индикации. Работим по „Южен поток”. Нещо повече, лично съм ги питал относно „Набуко”, те казват – нека си вървят двата проекта, ние от вас не искаме нищо различно. А в наш интерес е да вървят и двата проекта.
Разбира се, „Набуко” е приоритет заради ЕК." Българският премиер отговори на въпрос, свързан с опасенията за ролята, която играе организираната престъпност в енергетиката, така: "Бяха повдигнати обвинения на шефове на големи агенции, на бивши министри, и то за десетки милиони.
Просто в енергетиката ще бъдем безкомпромисни. В момента текат проверки в прокуратурата и съм убеден, че и там ще има повдигнати обвинения към длъжностни лица от топлоелектрически централи, мини, доставчици. Просто трябва технологично време, за да бъдат извършени всичките тези проверки. Но давам пример – в „Топлофикация-София” бяха повдигнати обвинения, има присъди, така че по същия начин ще процедираме и с правителството."
Борисов подчерта, че усилията за "прочистване" на енергийния сектор трябва да бъдат всекидневни, като се избягват грешките на предишната администрация, за да се постигне нужното ниво на доверие от страна на Европейската комисия към България. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:40 Хороскоп за неделя, 28 юни 2028 г.
- 19:35 Водачът на "Хизбула": Против съм споразумението между Израел и Ливан
- 19:24 Около 7 млн. души са засегнати от земетресението във Венецуела
- 19:14 Катастрофа на Макс Верстапен прати Джордж Ръсел на първа позиция в Австрия
- 19:03 Румен Радев: Предстои ми среща с Александър Вучич
- 18:52 Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни
- 18:41 Василев: Как пък веднъж не направиха "техническа грешка" да дадат повече пари за майчински и детски
- 18:30 Опустошителна буря остави хиляди на тъмно в Нова Зеландия (ВИДЕО)