България 05.11.2024 12:52 Снимка: ДНЕС+
Атанас Илков: МВР работи само с доказателства, справихме се с купуването на гласове
„МВР беше ефективно и се справи с купуването и продаването на гласове, смята служебният вътрешен министър Атанас Илков, който отчете работата на повереното му министерство в периода на предизборната кампания и деня на предсрочния вот през октомври.
Илков отхвърли като неоснователни всякакви спекулации, че МВР е било пасивен наблюдател в деня на вота и мотивира думите си с мащабната акция, стартирала на 27 септември в цялата страна.
Министърът беше категоричен, че във всички рискови секции е имало засилено полицейско присъствие в деня на вота.
„Няма как да коментирам политическата принадлежност и развитие на Калин Стоянов“ отговори той във връзка с предшественика си на министерския пост.
В началото Илков направи уточнението, че МВР работи само с доказателства.
Работата по образуваните досъдебни производства още не е приключила. „С оглед на следствената тайна, МВР не може да оповести данни по разследванията“, каза той, запитан за купувачите на гласове.
„Относно списъците, които се появиха в публичното пространство, няма как обществото да очаква от МВР, че без никаква конкретика или основания, могат да се задържат лица“, каза Илков и призова средствата за информация да се ръководят само от оповестените доказателства, събрани от разследващите полицаи.
В 26% от постъпилите сигнали за купуване на гласове се визират лица, свързани с политически партии, съобщи Илков.
Предстои тепърва изготвянето на обобщен доклад - на МВР, на ДАНС и на прокуратурата - който да покаже, че институциите не са били пасивни.
„Избирателната активност беше повишена. Резултатите на всички парии бяха повишени, тоест – МВР създаде спокойна обстановка, така че гражданите да упражнят спокойно своя глас. Всякакви спекулации за пасивно МВР са неоснователни“, каза на няколко пъти Атанас Илков.
По думите му в професионалното ръководство на вътрешното министерство никой не се е подал на политически натиск.
„Категорично към мен не е имало политически натиск, камо ли да съм се подал на такъв или мои колеги“, заяви Илков.
По думите му, съставените предупредителни протоколи не са по-малко, а повече в сравнение с предходните избори.
„Не мога да кажа, че не сме стигнали до върха - имаме досъдебно производство с народен представител. Това, ако не е ниво, какво е“, отговори Илков на въпрос на медия защо не се стига до истинските купувачи на вот – от конкретни партии и конкретни имена.
Ако се стигне до касиране на изборите служебният вътрешен министър не вижда основание да подава оставка.
"МВР с нищо не е допринесло, за да се правят такива изводи", отговори Илков на въпроса за евентуална негова оставка.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10033 |
GBP
|
1 | 2.21976 |
RON
|
10 | 3.8459 |
TRY
|
100 | 4.00779 |
USD
|
1 | 1.69175 |
Последни новини
- 19:30 CNN: Китай бързо разширява производството на ракети, докато САЩ се борят с проблеми с доставките
- 19:23 Легендата Де Роси отново е треньор в Серия "А"
- 19:15 Бургас стартира курс за екскурзоводи с 15 участници
- 19:07 Производители от Пловдив, Варна и Сливен отличени в конкурса „Най-добра българска фирма на годината“
- 19:00 Кафето – енергия, концентрация и ползи за здравето
- 18:52 Wall Street Journal: Русия е на път да постигне първата голяма победа след превземането на Бахмут
- 18:44 Внукът на цар Симеон II заминава за Шаолин след парад като гвардеец в Елин Пелин
- 18:36 Кремъл: Законните интереси на "Лукойл" трябва да бъдат зачитани