
България 18.05.2024 15:36 Снимка: ДНЕС+
Арх. Любо Георгиев: Екипът на Терзиев дойде с обещание за децентрализация, а виждаме точно обратното
Промените в организацията на движение са София са силно необходими, за да се облекчи трафика по основните артерии и да се намали замърсяването на въздуха в града. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ арх. Любо Георгиев – ръководител на "Екипът на София“.
Проектите за реорганизацията на градския транспорт и въвеждането на алтернативни методи за предвижване съществуват от години наред, но според него такава голяма промяна е свързана с промяна и на начина на живот, което за да се осъществи, изисква търпение и много комуникация и информация, насочена към гражданите на града.
Първото, което трябва да се направи според него, е една кампания, която да разясни на хората какво, кога и защо ще се прави. "Много важно е също така да се замери началната ситуация и да се замери после ефектът от нея. Това, което аз бих направил, е много повече разговори с живеещите на място. Трябва да се осъзнае, че те са разнородна група, някои от които подкрепят, а други са против.“
Според арх. Любо Георгиев начинът, по който се осъществяват заложените промени от Столична община за увеличаване на велоалеите и промените в различни участъци, е доста неудачен. "Необходимо е не да се учим в движение, а да се използва експертният капацитет, който в момента не се използва. Когато се прави един такъв проект, той сам по себе си не е достатъчен. Той трябва да върви с повече мерки, свързани с мобилността, работа с налични съществуващи паркинги, но и изграждането и на нови. За това не е добре да се работи на парче, а по-скоро е важно да се работи координирано,“ подчерта той.
Според него част от исканията на протестиращите срещу промените граждани, като осигуряване на нови паркоместа, са справедливи. "Общината не е длъжната осигури паркоместа, обаче ако иска Общината центърът да бъде място, в което живеят и по-възрастни хора, трудно подвижни, и хора с деца, които много често имат нужда от кола, то тогава трябва да бъдат направени тези алтернативни места за паркиране, най-често в гаражи,“ категоричен е той.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 11:44 Румъния утроява данъците върху имоти и автомобили от 2026 г.
- 11:32 Мирошник: Западът рано или късно ще застави Украйна да признае загубените територии за руски
- 11:21 Лидерът на ЕНП обещава да отмени забраната на ЕС за двигатели с вътрешно горене от 2035 г.
- 11:10 Румъния засече руски дрон „Шахед“, навлязъл във въздушното пространство на страната
- 10:59 Тръмп към НАТО: Спрете да купувате руски петрол и ще наложа санкции на Русия
- 10:51 Борисов за ППДБ: С "Възраждане" ли ще се съберат?! Те на сватба или кръщене да отидат, ще се сбият
- 10:47 Официално: Вече е отворен и последният участък от АМ "Европа"
- 10:37 Путин: Русия води праведна война