Албания внася ток от Сърбия
България 15.02.2007 12:52
Албанската национална електрическа компания от три дни не внася ток от Италия, тъй като е прекратила сътрудничеството си с италианската компания АЕМ, научи белградското издание “Енерджиобзървър” от деловите кръгове в Тирана.
В бъдеще количествата, договорени с италианците, Албания ще купува от сръбската компания “Руднап”, която е предложила със 7 евро по-ниска цена от АЕМ. Собственик на компанията “Руднап” е бизнесменът от Котор Воин Лазаревич.
На 4 януари албанската електрическа компания подписа договор с италианската фирма АЕМ Груп на стойност 4 милиона евро за внос на 50 мегаватчаса електроенергия. Според източник на “Енерджиобзървър” от албанската електрическа компания договорът с италианската компания е разтрогнат след решение на специална комисия, съставена от служители на албанската електрическа компания.
В продължение на повече от два месеца поради тежката енергийна ситуация в Албания имаше режим на тока, който продължаваше по 5-14 часа на ден. Сушата изпразни язовирите на тамошните ВЕЦ-ове, които единствени произвеждат ток и националната електрическа компания беше принудена да задоволява над 50 % от своите потребности от чужбина.
Ток се внасяше главно от швейцарските компании EFT и EGL, австрийският Verbund и хърватската фирма “Монтмонтажа”. В началото на тази седмица режимът на тока беше отменен в резултат на обилните дъждове, които напълниха язовирите. Лидери на опозицията твърдят, че електрическата компания е направила това преди местните избори, за да спечели избирателите да гласуват за управляващата коалиция. /БГНЕС
В бъдеще количествата, договорени с италианците, Албания ще купува от сръбската компания “Руднап”, която е предложила със 7 евро по-ниска цена от АЕМ. Собственик на компанията “Руднап” е бизнесменът от Котор Воин Лазаревич.
На 4 януари албанската електрическа компания подписа договор с италианската фирма АЕМ Груп на стойност 4 милиона евро за внос на 50 мегаватчаса електроенергия. Според източник на “Енерджиобзървър” от албанската електрическа компания договорът с италианската компания е разтрогнат след решение на специална комисия, съставена от служители на албанската електрическа компания.
В продължение на повече от два месеца поради тежката енергийна ситуация в Албания имаше режим на тока, който продължаваше по 5-14 часа на ден. Сушата изпразни язовирите на тамошните ВЕЦ-ове, които единствени произвеждат ток и националната електрическа компания беше принудена да задоволява над 50 % от своите потребности от чужбина.
Ток се внасяше главно от швейцарските компании EFT и EGL, австрийският Verbund и хърватската фирма “Монтмонтажа”. В началото на тази седмица режимът на тока беше отменен в резултат на обилните дъждове, които напълниха язовирите. Лидери на опозицията твърдят, че електрическата компания е направила това преди местните избори, за да спечели избирателите да гласуват за управляващата коалиция. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.
- 18:47 НАСА вижда огромен потенциал за добив на ресурси от най-голямата луна на Сатурн