
България 18.09.2023 16:41 Снимка: ДНЕС+
900 забавени кръвни проби на шофьори от април досега
Разширяват капацитета на лабораторията във ВМА
Три пъти повече проби ще може да обработва химико-токсикологичната лаборатория във Военномедицинска академия (ВМА), което значително ще ускори проверката на кръвните проби за наркотици и за алкохол на шофьорите. Със средства от бюджета, в рамките на два месеца лабораторията ще бъде дооборудвана с необходимата апаратура, ще бъдат обучени и допълнителни шестима специалисти. С увеличения капацитет тя ще работи денонощно, на трисменен режим, като по този начин максимално бързо ще се обработват както новопристигналите проби, така и забавените близо 900 проби, натрупани от края на месец април досега.
„Работим много сериозно по проблема с войната по пътищата и по-специално за борбата с дрогираните и пияните шофьори“, заяви министър-председателят акад. Николай Денков, който днес се срещна с началника на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски и с ръководителя на химико-токсикологичната лаборатория на ВМА проф. д-р Васил Атанасов. В разговора участва и министърът на отбраната Тодор Тагарев.
След като се запозна на място с възможностите на лабораторията, премиерът посочи, че именно ВМА е едно от местата, където е възможно в кратки срокове да бъде ускорен процесът по обработка на пробите. Лечебното заведение има добре работеща лаборатория, която бързо може да се реорганизира и в нея работят едни от най-добрите специалисти в България.
„Фокусът трябва да бъде върху оборудването с роботизирани системи, които да обработват пробите преди техния анализ, защото това е бавният етап – затова е важно да се осигури и необходимият брой подготвени висококвалифицирани специалисти“, изтъкна акад. Денков.
Министър-председателят беше категоричен, че решението на проблема с бавната обработка на пробите не е толкова в разкриването на нови лаборатории, а в обезпечаването на вече съществуващите с оборудване и добре подготвени кадри. Министър-председателят благодари на началника на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски за усилията и ангажираността по тази важна за обществото тема.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.26343 |
![]() |
10 | 3.86375 |
![]() |
100 | 4.02778 |
![]() |
1 | 1.66227 |
Последни новини
- 21:55 Хороскоп за вторник, 16 септември 2025 г.
- 19:33 Проруският опозиционен блок излезе начело преди изборите в Молдова на 28 септември
- 19:25 Българите обръщат поглед към Азия: Ръст в търсенето на екзотични валути
- 19:17 Съдът в Анкара отложи делото за отстраняването от длъжност на лидера на опозицията
- 19:10 Пребитият шеф на полицията, Русе е в съзнание, без опасност за живота, но остава под наблюдение
- 19:03 О.з. полк. Стоянов: Пилотите ни нямат подготовка за полети на пределно малка височина
- 18:56 Кеворк Кеворкян: Оскъдица
- 18:48 МВнР привика Митрофанова заради руските дронове над Полша. Н.Пр.: Това е провокация!