8 организации зоват парламентът да подхване отлаганите спешни теми за бизнеса

България 13.12.2024 18:54 Снимка: ДНЕС+

8 организации зоват парламентът да подхване отлаганите спешни теми за бизнеса

Последните много кратки парламенти не можаха да адресират обещанията от политиците към бизнеса. Отлаганите важни за българския бизнес и за икономиката на България теми от важни се превръщат в ултра спешни, а при настоящата геополитическа обстановка - в определящи за развитието и бъдещето на страната. Това се казва в отворено писмо от 8 браншови и бизнес организации до председателите на парламентарните групи в 51-ото Народно събрание.

В него се изтъква, че реалният ангажимент на политиците и подкрепата за бизнеса и икономиката в следващите месеци ще се измерват през готовността им да сформира устойчиво редовно правителство, което да си свърши работата за разрешаване на критично важните проблеми пред страната. Посочва се още, че политиците, които не се справят със задачата да осигурят работещо правителство за осъществяване на нужните реформи, ще дадат ясен знак, че бизнесът, икономиката и подобряването на благосъстоянието на българите не са техен приоритет.

"През последните три години преминаваме през поредица от кризи, които рядко в човешката история са се случвали едновременно по подобен начин: пандемия, война, енергийна криза, инфлация, геополитическа и местна политическа криза, както и криза на доверието. Наред с кризите, пред нас се отварят исторически възможности. Свидетели сме на трансформация на света, която може да сравним с навлизането на Интернет в живота ни от края на XX и началото на ХXI век", заявяват 8-те организации. Те добавят, че развитието на изкуствения интелект създава предизвикателства и възможности, които ще донесат просперитет за реагиралите своевременно държави и ще поставят в неконкурентно положение изпусналите момента за адаптиране към новата реалност.

"Считаме, че всяка политическа партия, която твърди, че подкрепя бизнеса и полага усилия за икономическото развитие, трябва да предприеме всички необходими стъпки", отбелязват организациите.

Те набелязват и направленията, в които искат да бъде постигнат напредък от властта:

1. Приемане на България в Еврозоната

Всеки, който се е опитвал да привлече инвеститор, клиент или служител от чужбина, се е сблъсквал с негативната репутация на България. Присъединяването ни към Еврозоната стои във фундамента на изграждането на доверие и по-добро име на България пред света.

Оставането на България извън Еврозоната поставя клеймо върху бизнеса и върху нас, българите, което дълго време ще е пречка за развитието на икономиката ни и за възможността повече българи да живеят по-добре. Нужно е редовно правителство, което да осъществи всички дълго отлагани реформи, за да може страната да завърши своята интеграция в ядрото на Европа. Необходимо е редовно правителство, което да води адекватна политика в интерес на България и на избора, който сме направили преди десетилетия - да бъдем част от Европа и от демократичния и свободен свят. Отговорността е историческа и политическите партии трябва да загърбят краткосрочните си вътрешнопартийни интереси и лично его, за да дадат на страната ни шанс за просперитет като пълноправен член на европейското семейство.

2. Осъществяване на нужните законодателни и административни реформи за гарантиране върховенството на закона в страната ни

Темите, свързани с подобряването на съдебната система и върховенството на закона излизат извън пределите на страната ни и средата за правене на бизнес тук.

Предприемачите и компаниите изпитват постоянни затруднения заради негативната репутация на България и недоверието към правораздавателните институции. Очевидно е, че няма как да бъдем предпочитан партньор за глобалните инвеститори при наличието на толкова много скандали, свързани със съдебната ни система.

Призоваваме политиците да приоритизират осъществяването на реформите, свързани с върховенството на правото, защото това не само ще даде сигнал, че България е готова да подобри средата за правене на бизнес и инвестиране, но то е нужно и за да може да напреднем в реформите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост.

3. Наложителни реформи в българското образование

Сериозни проблеми с намирането на кадри имат 70% от работодателите. Българската образователната система не отговаря на нуждите на съвременното общество и бизнеса. А 47% от учащите завършат като функционално неграмотни хора, които не притежават нужните умения и знания, за да построят успешен или поне нормален живот. Бизнесът е принуден да изгражда свои академии и образователни институции,

да финансира и поема функции, от които българската образователна система на практика е абдикирала. За компаниите това е огромна допълнителна инвестиция, която се поема от бизнеса, за да не плаща по-голямата цена - недостига на кадри.

Демографската криза и изтичането на таланти и млади хора в чужбина е най-голямото предизвикателство пред България. Липсата на хора днес е тема за абсолютно всяка индустрия у нас. Българският бизнес е поставен в много по-неизгодна позиция от своите конкуренти по света. Развитието на пазара на труда не е приоритет за нито една партия у нас.

Последните години има множество доклади на ОИСР и други международни институции, които адресират нуждата от спешни и съществени реформи в образователната ни система. Въпреки че посоката на развитие е ясна, резултати липсват.

Стратегиите и законодателните промени в сферата на образованието и пазара на труда, които е нужно да бъдат изработени и приети, са толкова значими въпроси, че е нужно те да бъдат надпартиен приоритет за всички политици.

4. Осигуряване на работещи регулатори и институции

Няколко поредни парламента се провалят в избора на ръководствата на редица регулатори и институции, а хора от миналото с изтекъл мандат остават на ключови позиции.

Липсата на правителство създава среда на несигурност, която пречи на институциите да вършат своята работа. Провалът в изборите на ръководства на ключови регулатори води до блокиране на цели сектори от икономиката. Считаме, че изборът на ръководства на регулаторите трябва бъде приоритет в програмата на следващото Народно събрание.

Без институции с необходимия капацитет и експертиза и без работещи регулатори България безвъзвратно изостава и работи с дневен ред от миналото. Българските предприемачи и работодатели сме готови да подкрепим управлението и имаме предложения, за да подпомогнем трансформацията на страната.

5. Ускорено наваксване на изоставането по Плана за възстановяване и устойчивост

Въпреки заявеното намерение 50-тото Народно събрание не успя да се справи с приемането на нужните закони, с които да се бъдат гарантирани плащанията по Националния плана за възстановяване и устойчивост (НПВУ).

Считаме, че ако реформите и средствата в подкрепа на икономиката ни по НПВУ са от първостепенно значение, както се декларира от политическите партии, те трябва да намерят начин да имаме правителство и Народно събрание с дълъг хоризонт, също и да проявят решителност, за да ги реализират.

6. Подобряване на условията за насърчаване на инвеститорите

България изостава значително в политиката си за привличане и задържане на инвеститори. Страната ни все по-често не е дори сред разглежданите възможности в региона и инвеститорите предпочитат Румъния, Гърция, Сърбия, Турция. Съседните страни имат много по-решителна, устойчива и ефективна политика за привличане и задържане на инвеститори. Законът за насърчаване на инвеститорите не просто трябва да се ревизира. Нужна е цялостна политика на страната ни в тази област, която да отговаря на съвременните реалности, икономически тенденции, конкуренцията в световен мащаб.

Решението е подобряване на политиките за привличане на чуждестранни инвеститори чрез: въвеждане на обективна точкова система за определяне на нивото на директни финансови стимули за производствени инвестиции; намаляване и опростяване на праговете за квалификация на инвеститорите; квалифициране на регионите в България спрямо нивото на развитие по ниво на безработица и средна работна заплата. Тези мерки са изключително спешни и дори закъснели, защото съседните на България страни успяват да привлекат множество инвестиции.

Една от основните причини за тези успехи е, че средната регионална държавна помощ, отпускана на инвеститори в страни като Чехия, Словакия, Унгария, Сърбия и Румъния, е между 15-45% от направената инвестиция. В България е под 3%.

Време е да превърнем България в добро място за живот, с високи стандарти, в място за честен и свободен бизнес, в предпочитана дестинация за инвестиции, в страна с визия за бъдещето и с истински правов ред, да се върне в хората чувството, че има справедливост. Отправяме апел към всички политически сили за повече разум, мъдрост и смелост - време е за редовно правителство, правителство на единението в името на бъдещето на България.

Отвореното писмо до депутатите е подписано от:

  • Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST)
  • Българска асоциация на софтуерните компании (BASSCOM)
  • Българската предприемаческа асоциация (BESCO)
  • Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ)
  • Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ)
  • Българската асоциация на ПР агенциите (БАПРА)
  • Българо-Румънска Търговска Камара
  • ИКТ Клъстер
CHF CHF 1 2.09876
GBP GBP 1 2.37277
RON RON 10 3.93495
TRY TRY 100 5.34533
USD USD 1 1.86429