710 лв. минимална заплата от 1 април, а после ще става 50% от средната

България 31.01.2022 08:41 Снимка: ДНЕС+

710 лв. минимална заплата от 1 април, а после ще става 50% от средната

За истината не трябва да се извинявам, отвърна Асен Василев на обидения бизнес

710 лв. ще е минималната заплата от 1 април. Но за да спре ежегодният спор между работодатели и синдикати, трябва да се въведе обсъжданата евродиректива - да е 50% от средната в страната. Това обясни вицепремиерът и финансов министър Асен Василев. Средната заплата към септември е 1543 лв.

В коалиционното споразумение на управляващите е записано, че максималният осигурителен праг трябва да е по формулата 2,3 пъти от средна заплата. “В него сме предвидили и въвеждане на директивата минималната заплата да е 50% от средната”, заяви Василев пред БНР.

Той е категоричен, че максималният осигурителен доход ще бъде вдигнат от 3000 на 3400 лв. Но финалното решение ще е на депутатите, защото те приемат бюджета на държавата.

“Когато се вдигат средните заплати, трябва да се вдига и максималният осигурителен доход. Истината е, че при въвеждането му е бил 10 пъти минималната заплата и около 3,8 пъти от средната. Сега ще бъде по-малко от 5 пъти спрямо минималната и 2,25 от средната - значително е компресиран спрямо средните стойности на заплащане в страната”, каза още той. Припомни, че по политически причини е бил задържан през годините.

“Не се очаква да натовари бизнеса с големи допълнителни разходи, най-много с около 100 лв. на работник”, пресметна министърът.

Василев е категоричен, че няма да се извини за думите си на тристранката в четвъртък. Тогава той обяснил, че от пазара на труда трябва да се извадят некомпетентните работодатели, които не могат да плащат така, че да няма работещи бедни. Бизнесът отвърна, че накадърно е управлението, а не работодателите, и поиска извинение от Василев. “Няма война с работодателите, но за истината не трябва да се извиняваме. Трябва да има ясни принципни критерии за минималната работната заплата”, категоричен бе вицепремиерът. През последните 15-20 г. се играел танц, в който синдикатите искат по-висока минималната заплата, а бизнесът отвръща, че това ще доведе до ръст на безработицата.

Приема обаче критиките на работодателите, че държавата е лош работодател

Тук решението било административна реформа, която ще доведе до оптимизация и “ще спре разнасянето на хартии напред-назад”. Щяло да има по-малко хора, но по-добре платени.

Припомни, че са предвидени 200 млн. лв. за обезщетения на освободен персонал. отделно имало 77 млн. за оптимизиране и укрепване на структурата на армията.

От КНСБ също пратиха писмо на Василев с искане минималната заплата да е равна на сумата за издръжка - 1103 лв. нето

Като добри примери синдикатът посочва Словакия, където за 2021 г. е фиксирана на 57% от средната за страната.

В Испания се заложило средносрочна цел от 60% минимална заплата спрямо средната. “За сравнение в България това съотношение е около 42-44% в продължение на 10 г., а в страни като Северна Македония и Сърбия, които не са членки на ЕС, минималната заплата е по-висока спрямо България с около 20%”, пишат от синдиката. Разликата между най-високата минимална заплата в ЕС (Люксембург) и най-ниската (България) е 7 пъти.

На упреците, че е предвиден висок дълг в проектобюджета, Василев отвърна, че това е дълг за инвестиции, а не за плащане на пенсии и заплати или държавни разходи. Дългът, който е заложен в проектобюджета, не е голям - по-малко от 4 % от БВП, обясни министърът.

По плана за възстановяване през тази година очакваме да получим 1,6 млрд. лв. Одобрението от ЕК се очаква в края на март - началото на април, а първите средства да получим от юни./24 часа

CHF CHF 1 1.97959
GBP GBP 1 2.28624
RON RON 10 3.93132
TRY TRY 100 5.59248
USD USD 1 1.80078