600 военнослужещи ще се включат в активацията на „BLACKSEAFOR”

България 10.08.2009 13:57

Над 600 военнослужещи ще се включат в тазгодишната активация на оперативното военноморско съединение на черноморските държави „BLACKSEAFOR”. Вчера България прие командването му от Украйна. През следващата година „BLACKSEAFOR” ще се ръководи от брегови щаб с началник комодор Румен Николов – зам.-началник на Щаба по подготовката на ВМС, а командир на корабното съединение ще бъде комодор Георги Мотев – командир на Военноморска база – Бургас. Флагман ще бъде представител на българските ВМС, а именно фрегатата „Смели”.

Активацията на „BLACKSEAFOR” ще се проведе от 5 до 25 август и ще премине през пет фази. Планира се да бъдат проплавани около 1100 морски мили, стана ясно още днес на пресконференция, В „BLACKSEAFOR” ще участват, освен българската фрегата „Смели”, румънската корвета „Мачеларио”, руският десантен кораб „Цезар Воликов’, турската фрегата „Барбарос” и украйнският кораб „Славутич” .

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355