България 22.06.2025 09:26 Снимка: ДНЕС+
3 лева за литър гориво, ако САЩ се намесят във войната между Иран и Израел
Това прогнозират от Асоциацията на българските търговци, производители и вносители на горива
Цената на светлите горива у нас може да достигне психологическата граница от 3 лева за литър, ако САЩ се намесят във войната между Израел и Иран. Това прогнозира в предаването "Говори сега" на БНТ Димитър Хаджидимитров от Асоциацията на българските търговци, производители и вносители на горива.
Петролът поскъпна на международните пазари веднага след като започна размяната на удари между Израел и Иран. Наблюдателите следят отблизо процесите в Ормузкия проток, откъдето минава голямата част от петрола в Близкия изток. В същото време основен фактор за това ще има ли рязък скок ще изиграе и евентуалното включване на Съединените щати в конфликта.
"В близките два месеца прогнозите не са много благоприятни - както за потребителите, така и за много голяма част от участниците в пазара на горива. Говоря за търговците на дребно, търговци на едро, дори и едни производители. Мога да кажа, че рязко повишаване на доставните цени на нефта не е благоприятно за абсолютно никой. Като статистика, малко суха, мога да кажа, че последните 10 дни цените на едро скочиха с около 30 стотинки на светлите горива в България. Така че в момента ние сме ги увеличили с 5-6 стотинки за последната една седмица. Така, че ще виждаме най-вероятно вече следващият месец цени над 2,60 лв. Ако САЩ се намесят в тази офанзива, тогава вече може да говорим и за цени близо 3 лева. Това ще се случи в рамките на около месец и половина два. Ако нещата останат в тази ситуация, да си прехвърлят някоя и друга бомба, покачването ще продължи. Фичърсите скочиха с над 150 долара на тон за 3-4 дни", добави Хаджидимитров.
Според него неблагоприятната ситуация на пазара на горива пряко ще повлияе и на транспортните услуги, а оттам и на цените на стоките в магазините.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:04 Хороскоп за събота, 4 юли 2026 г.
- 19:28 Проф. Милена Иванова-Шиварова от Александровска болница прекрати гладната си стачка
- 19:21 Спасиха живота на жената на треньора от удара на "Тракия", вече диша сама и говори
- 19:13 Кипър поема изцяло разходите за репатриране на българчетата, загинали в заключена кола
- 19:07 The Telegraph: Новите реактивни руски дронове се превръщат в проблем за украинската ПВО
- 18:59 Шефът на ЕЦБ Кристин Лагард: Не изключвам предсрочно оттегляне
- 18:51 Лекарите от ВМА с високи отличия на международно състезание с медици от 38 държави
- 18:43 НСИ отчита нулева инфлация за май спрямо април, но спрямо 2025 г. - 6.9%