Организиран тур във Варна разкрива историята на един от най-старите манастири в България - "Св.Богор

Варна<+> 24.02.2020 17:20

Ново безплатно групово посещение на варненски старини и забележителности предлагат ентусиастите от "Опознай Варна". Този път пешеходният поход ще бъде до останките от манастир "Св.Богородица" - раннохристиянски манастирски комплекс в местността "Караач Теке" над варненския квартал "Възраждане", научи Moreto.net. Датата на родолюбивото варненско събитие е 15 март от 11:00 часа.

Манастирът е най-големият извънстоличен духовен център на България, строен в края на 9 век и просъществувал до 11 век. Обхваща голяма площ от около 10 дка, като в изграждането му са вложени огромни средства. За това свидетелстват украсата, както и откритият скрипториум - една от най-големите средновековни сгради на България през 10-11 век.

Археолозите предполагат, че тук са творили някои от учениците на светите братя Кирил и Методий. В манастирския комплекс на Караач теке е пребивавал неговият строител, ктитор и дарител Свети цар Борис Първи. Първите проучвания на "Караач Теке" са тясно свързани с откриването на оловен печат на Свети цар Борис. Той се прикрепвал към кореспонденцията между владетеля и аристократите. Обикновено това били писма и документи, писани върху пергамент. Печатът е с изображението на Света Богородица, от едната страна, и с Исус Христос върху другата.

"Каррач теке" е бил посветен на Пресвета Богородица - покровителка на рода на цар Борис. В него е имало следи от живот до ХVIII век. В манастирския комплекс археолозите са открили голяма манастирска черква и огромна кула с параклис, огромен скрипториум на площ от 400 кв.метра, библиотека, училище, монашески общежития, както и олтарна маса, ковашка работилница, български, сръбски, византийски, турски и венециански монети. Катедралната църква е разположена в центъра на обширен двор и е от т. нар. атонски тип. Храмът притежава обемисти полукръгли ниши от север и юг, където при молитва се е събирало цялото монашеско братство. Сградата е украсена със стенописи и монументална каменна пластика. Край нея се развиват верижни помещения, строени с мекия и податлив на обработка варовиков камък бигор. Пред постройките са оформени портици в два реда, открити към просторен двор.

"Опознай Варна" отново са осигурили професионално изнесена беседа със съдействието на Регионален исторически музей - Варна.

Как да стигнете до сборния пункт - Кафява табелка с надпис "Манастирски комплекс Св.Богородица"

" На 600 метра след Вятърна мелница, по улица Прилеп, има отклонение в ляво за манастира "Света Богородица". До там се стига с автобус № 23, който тръгва от ЖП гара, минава покрай "Бизнес хотела", "Колхозен пазар", "Експресбанк", ВиК, "Вятърна мелница" и продължава нагоре. Слиза се на спирка "Балкантурист" , която е съвсем близо до сборния пункт. Важно нещо, е че ще повървим пеша, около 1400 метра, затова е важно да сте с удобни за целта обувки", споделят още организаторите.

Имаме и изненада за решилите да се включат в похода на 15 март, сподели за Moreto.net Албена Маринова, ще се разходим и до новопостроения храм „Св. Марина“ в местност Пчелина, който е в близост. Строителството на църквата, която се намира в местността Пчелина, близо до Вятърната мелница във Варна, е започнало през далечната 2002 г. и за въздигането й са използвани изцяло средства от дарители. При строителството са използвани материали и технологии като в средновековието. Изпълнител е италианският майстор строител Марко Карцуги, мъжът се заселил да живее в морската ни столица, след като се оженил за българка. С помощта на дарителите са купени и три големи и една малка камбани. Произведени са в Пловдив, в камбанолеярна със 130-годишна история.

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827