Бунт в парламента предизвика политическа криза в Перу

ЕС и Свят 03.10.2019 15:02

Кампанията на перуанският президент Мартин Вискара за прочистване на управляващата класа след поредица от корупционни скандали стигна дотам да избухне открит бунт в разпуснатия Конгрес на южноамериканската държава, докато политическата криза прави драматичен завой към неизвестното.

Тази седмица Вискара разпусна еднокамарния орган и насрочи нови парламентарни избори за 26 януари, прибягвайки до рядко използвано президентско пълномощие, което го накара да разпусне и целия си кабинет.

В отговор, десетки уволнени законодатели от дясната опозиция го дамгосаха като "диктатор" и отказаха да напуснат Конгреса, хвърляйки Перу в най-тежката политическа криза от възстановяването на демокрацията в началото на този век.

Група бивши законодатели дори се опитаха да назначат заместничка на Вискара за временен президент, на странна церемония в разпуснатия Конгрес, докато отвън скандираха протестиращи.

Опитът се провали, когато във вторник вицепрезидентката Мерседес Араос категорично се отказа от всякакви претенции към президентството.

Всички погледи сега са приковани във висшия съд в страната - Конституционния трибунал, за разрешаване на конфликта, а легитимността на Вискара като президент е изложена на голям риск.

Недоволство заради корупцията

==========================

Масовото недоволство заради подкупи в правителството изхвърли бившия авторитарен президент на Перу Алберто Фухимори през 2000 г. от властта, в която се беше вкопчил десет години. Макар че Фухимори беше изпратен в затвора, корупцията не изчезна.

През 2017 г. подкупите се оказаха в центъра на националната политика, когато бразилската строителна компания "Одебрехт" обеща да помогне на перуанските власти да разследват високопоставени държавни служители, които призна, че е подкупвала в продължение на повече от десетилетие.

Последвалите оттогава криминални разследвания засегнаха последните четирима президенти на страната, множество бизнесмени, съдии, прокурори и депутати. Бившият президент Алан Гарсия се самоуби тази година, за да не бъде арестуван.

Друг се бори да не бъде екстрадиран от САЩ. Трети очаква започването на процеса срещу него в Перу. Вискара зае мястото на четвърти бивш президент - Педро Пабло Кучински, след като миналата година той подаде оставка, за да избегне импийчмънт заради предполагаема корупция.

Опозиционната лидерка Кейко Фухимори беше изпратена в предварителен арест преди процес във връзка с "Одебрехт". Това дискредитира оглавяваната от нея политическа партия, която контролира Конгреса.

Кампанията на Вискара за реформи

==============================

Бивш губернатор на медодобивен регион, Вискара беше прибавен в последната минута като номер 2 в изборната президентска бюлетина на Кучински, за да помогне за привличане на гласоподаватели извън перуанската столица, според бившия депутат от управляващата партия Карлос Брусе.

Почти неизвестен, когато встъпи в длъжност, Вискара изненада мнозина с настъпателното прокарване на реформи, целящи спирането на вкоренената корупция. Той казва, че спешно са необходими структурни промени в политическата и съдебната система на страната, за да се заздрави доверието в дискредитираните институции.

Поради ограничения за броя на мандатите, Вискара не може да се кандидатира за преизбиране през 2021 г., когато Перу ще ознаменува първите парламентарни избори от избухването на скандала "Одебрехт". Като се има предвид, че повечето големи партии сега са дискредитирани, някои анализатори казват, че антисистемни кандидати ще имат по-добър шанс да спечелят.

Опозицията обвинява Вискара, че се е възползвал от гнева срещу корупцията, за да оркестрира превземане на властта, обвинявайки го без доказателства, че се опитва да въведе диктатура по модела на покойния президент на Венецуела Уго Чавес.

Вискара обаче, който е хладнокръвен центристки лидер, успя да прокара амбициозни закони през Конгреса, където управляващата партия има само шепа депутати.

В ход, подчертаващ твърдостта му, той упражни натиск бивш главен прокурор да подаде оставка, след като двама популярни прокурори бяха отстранени от разследването "Одебрехт".

Уволнени опозиционни депутати казват, че Вискара незаконно е използвал рядко използваното президентско правомощие, за да затвори Конгреса.

По този въпрос няма официално решение, но съгласно конституцията на Перу, приета през 1993 г. по времето на Фухимори, президентът може да разпусне Конгреса, ако законодателният орган два пъти гласува вот на недоверие срещу предлагана политика.

Уволнените депутати вече веднъж свалиха доверието си от правителството.

Вискара има подкрепата на военните и полицията, както и на обикновените перуанци, хиляди от които през последните дни излязоха на улицата, за да изразят подкрепата си.

Какво следва?

============

Неочакваното изявление във вторник на вицепрезидентката Мерседес Араос, че се отказва от претенцията си към президентството, беше тежък удар срещу бунтуващите се бивши законодатели, които ден по-рано й бяха обещали верността си.

Сега опозицията притиска Вискара да подаде оставка и да насрочи нови общи избори.

Новият премиер на Вискара, Висенте Себальос, каза вчера, че е прекалено късно за насрочване на предсрочни избори. Дори и да иска, Вискара не може да се оттегли, защото вече няма председател на Конгреса, на когото да връчи оставката си.

Перуанската избирателна комисия обаче обяви, че е започнала процедура за подготовка на парламентарни избори, знак, че перуанските институции продължават напред и без опозицията. /БТА
CHF CHF 1 2.04264
GBP GBP 1 2.31555
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.53808
USD USD 1 1.82549