Лекарства поскъпват при Брекзит без споразумение

България 14.01.2019 14:49

На произведените във Великобритания автомобили също ще им се вдигнат цените
Българите на Острова ще трябва да се пререгистрират
ЕС опитва да спаси полетите поне временно
Увеличение на цените на доста лекарства на българския пазар ще е един от най-големите негативни ефекти върху страната ни, ако британският Парламент отхвърли споразумението за Брекзит и Великобритания напусне ЕС без такъв договор.

Това показват

сценариите,

подготвени от

българското

правителство

за Брекзит. Във вторник долната камара на британския Парламент ще гласува постигнатото в края на ноември миналата година споразумение между правителството на Тереза Мей и останалите 27 държави в ЕС за напускането на Великобритания. Ако то не получи подкрепата на депутатите, един от най-вероятните сценарии е Лондон да си тръгне на 30 март 2019 г. без споразумение и без преходен период за договаряне на новите условия за търговските отношения.

Икономически и търговски Брекзит не би трябвало да засегне България толкова силно, колкото по-близки до нея държави като Франция или Холандия например, показват сценариите на българското правителство. Те са изготвени, след като ЕК предупреди държавите в съюза да се подготвят и за най-лошия вариант на Брекзит.

Стокообменът между България и Великобритания е в размер на малко над 1,1 млрд. евро на година и Обединеното кралство се нарежда едва на 11-о място сред търговските партньори на България. Вносът на стоки от Великобритания е в размер на 450-500 млн. евро на година, сочи статистиката на Министерството на икономиката.

Една четвърт от внасяните от Великобритания у нас стоки обаче са лекарства. Според данни на Европейската агенция по лекарствата

Брекзит ще

окаже влияние

върху

дистрибуцията

на 2600

медикамента, които се ползват от над 86 млн. пациенти на територията на ЕС. Става дума само за медикаментите, които имат т.нар. европейско разрешително, издадено от Европейската агенция по лекарствата.

При тези лекарства е възможно Брекзит без споразумение да доведе дори до прекъсване при доставките, ако британските производители се забавят с ваденето на регистрации и разрешителни на продуктите си в отделните държави. Британските фирми обаче са били предупредени за тази опасност и вече са задействали процедурите, се посочва в план-сценария на управляващите у нас. Със сигурност обаче Брекзит без споразумение ще се отрази на цената на внасяните от Обединеното кралство лекарства. Причината е, че те, както и всички останали английски стоки ще бъдат облагани с мито, каквито са правилата на Световната търговска организация.

Удар в цената от поне 10% ще има и за произведените във Великобритания автомобили, които се продават у нас, отново заради облагането с мита. Сред марките, които произвеждат автомобили на Острова, са японските “Хонда”, “Тойота” и “Нисан”. За България внос от Великобритания са едни от най-популярните модели на тези марки. На Острова се правят и “Мини”, както и всички модели на “Роувър”. Те ще продължат да се внасят оттам, но вече обмитени по изискванията на Световната търговска организация. Докато одобрение на споразумението от страна на британския Парламент ще запази реално присъствието на Великобритания в митническия съюз на ЕС и няма да доведе до въвеждането на мита.

Именно

оставането

на Лондон в

митническия

съюз

е големият препъникамък пред одобряването на сделката за Брекзит от британския Парламент. Това е т.нар. предпазна мярка, за да не бъде възстановена границата между Република Ирландия и Северна Ирландия. Тя трябва да остане в сила до договарянето на друг механизъм за запазването на безграничното пътуване между двете части на остров Ирландия.

Под въпрос при твърд Брекзит на този етап е и пътуването между страните от ЕС и Великобритания. Засега държавите от ЕС не планират да налагат визов режим поне за краткосрочните пътувания за туризъм или бизнес. Очакванията обаче са и Великобритания да приеме реципрочна политика към европейските граждани, включително към българите. Надеждите са, че Лондон също иска да запази безвизовите пътувания и затова няма да ограничава поне краткосрочните. Това означава, че за

посещения в

рамките на 30

дни за 3 месеца няма да бъдат въвеждани визи.

При споразумение без Брекзит е възможно да възникнат и чисто практични проблеми при пътуването със самолет, тъй като заради общото небе в Европа полетите сега се подчиняват на общи регулации, а не на двустранни спогодби. Тези общи регулации обаче няма да важат, ако Великобритания напусне ЕС без никакво споразумение.

Брюксел настоява статуквото при полетите да се запази поне докато не бъдат договорени нови споразумения, защото противното ще означава прекъсване на всякакви самолетни връзки.

Засега не се предвижда орязване на правата на българите във Великобритания, залага правителственият сценарий.

София разчита на ангажиментите на кабинета на Тереза Мей, че дори при Брекзит без споразумение правата на живеещите и работещи във Великобритания българи се запазват.

Условието е обаче да са живели във Великобритания в продължение на 5 години.

Задължително от деня на напускане на Евросъюза, тоест 30 март 2019 г., за живеещите на Острова българи ще започне пререгистрация. В момента процесът, който трябва да е онлайн, се тествал. Целта на тази пререгистрация е да се установи

кои европейски

граждани

ще имат

право да

останат

във Великобритания и кои не.

Обещанието на Лондон е да няма проблеми и за хората, които все още нямат пълни 5 години постоянно пребиваване във Великобритания.
За тази година не се предвиждат промени в кандидатстването на български студенти в английски университети.

След пререгистрацията и те ще могат да останат. Техният статут обаче ще е т.нар. предварителен - докато изпълнят всички изисквания.

За тази година

не се предвиждат

промени в

кандидатстването

на български

студенти

в английски университети. Няма обаче гаранции, че въпреки принципа, че студентът трябва да завърши образованието си при условията, при които е приет, впоследствие таксите за европейски студенти няма да бъдат увеличени, предупреждават българските експерти.

Българското правителство разчита и на отлагане на Брекзит, ако британският Парламент не одобри споразумението във вторник. Това е част от правомощията на правителството на Тереза Мей, която ще може да поиска отместване на датата.

Според британските закони, ако Парламентът отхвърли споразумението,

премиерката

ще има три дни

да обяви какъв е

нейният план Б

Тогава не било изключено самата Мей да поиска отместване на датата на напускане на ЕС, за каквато вероятност пишат напоследък и британските медии.

Австрия връща двойното гражданство, Франция пише инструкции до 30 000 фирми
Европейските държави вземат мерки, за да омекотят удара от твърдия изход
Европейски държави готвят свои варианти за намаляване на последиците, ако споразумението за Брекзит не мине през британския Парламент.

Виена например ще разреши на австрийците във Великобритания да запазят своето австрийско гражданство заедно с британското си поданство. Страната позволява двойно гражданство в много редки случаи и външната министърка Карин Кнайсел подчерта, че Австрия ще продължи да следва тази политика. Но за около 25-те хиляди австрийци във Великобритания ще бъде направено изключение.

В случай на твърд Брекзит Германия вече е приела редица закони, които да регулират отношенията и? с Великобритания. Това обясни германската канцлерка Ангела Меркел в интервю завчера.

“Правим всичко

възможно, за да

има регулиран

Брекзит,

но в случай на провал сме подготвени. Въпреки това твърд Брекзит ще е тежък не само за британците, но и за нас – всички ще пострадат”, заяви тя. Не вярвам излизането на Великобритания да е пример за излизането и на други страни от ЕС, посочи още тя. Лондон винаги е бил дистанциран от общността.

Междувременно Германия се подготвя да започне бърза процедура за даване на възможност на британските граждани, живеещи в страната, да останат безпроблемно. Засега не е ясно какъв статус ще получат те, но службите за чужденци ще имат специален отдел за техните случаи. В Германия живеят 100 000 британци, 18 хил. от тях в Берлин.

Чехия също се е подготвила подготвя за времето след Брекзит. Фирмите, които работят с Великобритания, са влезли в контакт със своите партньори, за да уточнят продължаване на дейността си. “Имаме какво да предложим особено в областта на новите технологии”, заяви чешкият посланик в Лондон.

Испания, една от членките на ЕС, където има най-много британци, обяви на 28 декември, че е приела спешни мерки за гарантиране и запазването на настоящите права на британските граждани.

Във Франция, където живеят поне 150 000 британски граждани, също се взети мерки за подготовка за Брекзит без споразумение, предвиждащи по-специално британските служители във френските държавни учреждения да запазят същите условия за статут и работа, каквито ползват понастоящем.

Освен това френското министерство на икономиката е разпратило до 30 000 национални предприятия, които имат бизнес във Великобритания, специални инструкции за действие. Те включват анализ на последиците при Брекзит без сделка и очертаване на конкретни мерки, които да бъдат приложени възможно най-бързо. Сред най-тежките проблеми, за които френските предприятия са предупредени, са връщането на митата, промени в уеднаквяването на продукцията, внезапна реорганизация на логистиката, юридически проблеми, свързани с трансфера на данни.
Демонстранти, подкрепящи Брекзит, са облекли жълти жилетки по време на протест в Лондон. СНИМКА: РОЙТЕРС

В комюнике италианското правителство информира, че в случай на Брекзит без сделка то е стартирало в съгласие с ЕК и другите страни от ЕС паралелна подготовка, за да гарантира със законови мерки правата на 400-те хиляди италиански граждани в Обединеното кралство, както и на британските в Италия. Предприемат се мерки за избягване на рисковете за ликвидността, за сигурността на трансакциите, за промоция на необходимата подготовка на предприятията и за управление на извънредните ситуации в сектори като транспорта, митниците, земеделието, здравеопазването, науката, образованието, ако в тях се налагат интервенции.

Що се отнася до британските граждани в Италия – подготвят се законови мерки, целящи гарантиране на настоящия юридически статут за дългосрочния им престой. Те ще получат време и възможност да се ползват от правата си за достъп до здравеопазване, работа, образование, социални придобивки.

ЕС като цяло е подготвил редица нови правила, които да уточнят как ще се процедира при твърд Брекзит.

Те предвиждат

защита на

търговията,

транспорта и

финансите

Помислено е и за регулиране на полетите, тъй като Брекзит без договор може да прекрати изцяло въздушния трафик към и от Великобритания. Ако Лондон гарантира, че няма да променя правата на европейските авиолинии в момента, европейските членки също ще запазят договорките си с британските авиолинии. Това е част от предложение с 14 извънредни мерки, в случай че Великобритания не подпише договор за излизане от ЕС. Ще се наложи всички страни членки сами да предоговарят двустранните въпроси по социалното осигуряване на свои граждани, живеещи на Острова, и британци, живеещи на тяхна територия. При митата ЕС предлага те да се уреждат с опростени декларации. Мита обаче ще се въведат.

Тереза Мей: Ако сделката бъде отхвърлена, идва катастрофа
Британската премиерка Тереза Мей предупреди депутатите, че евентуално отхвърляне на предложения от нея план за напускане на ЕС би имало катастрофални последствия за страната, предаде Ройтерс.

Мей отправи призива си за подкрепа само два дни преди гласуването в Парламента, което се очаква да загуби. През декември правителството отмени насрочено гласуване по договореното с Брюксел споразумение, след като стана ясно, че то няма да получи подкрепата на достатъчен брой депутати. Няма признаци премиерката да е много по-близо до спечелването на необходимата и? подкрепа.

Депутатите не трябва да разочароват хората, които гласуваха за Брекзита, заяви Мей в статия във в. “Сънди експрес”. “Подобно нещо би накърнило катастрофално и непростимо доверието в нашата демокрация”, пише тя. “Затова моето послание към парламента този уикенд е просто: време е да забравим игрите и да направим това, което е добро за страната.” Премиерката призова народните избраници да не подлагат Великобритания на такъв огромен риск да излезе от ЕС без споразумение или пък изобщо Брекзит да не се осъществи.
Тереза Мей излиза от неделна църковна служба заедно със съпруга си Филип. СНИМКА: РОЙТЕРС

Според в. “Сънди таймс” недоволни депутати смятат през идната седмица да се опитат да прекъснат или отложат Брекзита.

Междувременно стана ясно, че десетина военни плановици са изпратени от британското министерство на отбраната в ключови министерства във връзка с подготовката на страната за излизане от ЕС, съобщи в. “Обзървър”. Те ще помагат в планирането на сценарии в случай на Брекзит без сделка.

Ако на 29 март страната излезе от ЕС без споразумение за търговията и границите, правилата на съюза няма вече да се прилагат за Великобритания, която също така няма да бъде обхваната от общите споразумения, като например общите правила за въздушния трафик или търговските споразумения с трети страни.

По-рано тази седмица министерството на транспорта изпробва неизползваемо летище като спешен паркинг за камиони, който да се използва в случай на хаос по границите. Сухопътната граница със Северна Ирландия и Република Ирландия също ще представлява голям проблем, ако не се постигне споразумение. Усилията тази граница да остане отворена са един от акцентите на преговорите по Брекзита. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.04264
GBP GBP 1 2.31555
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.53808
USD USD 1 1.82549