Оливие Маркет: До края на юни „ЕЙ И ЕС Гълъбово“ ще изпрати анализ за дългосрочните договори

България 12.06.2018 16:12

До края на месец юни „ЕЙ И ЕС Гълъбово“ ще изпрати в Министерството на енергетиката свой анализ по отношение на дългосрочните договори. Това заяви в интервю за БГНЕС изпълнителният директор на ЕЙ И ЕС България Оливие Маркет.

„ЕЙ И ЕС Гълъбово“ е един от основните фактори за гарантиране стабилността на доставките за снабдяването с електроенергия в България. По тази причина се надявам в рамките преговорен процес с българското правителство да постигнем условия, които да позволят едно устойчиво развитие на централата, която да продължи да работи по начина, по който е работила до момента, осигурявайки стабилността на системата“, подчерта той.

По време на разговорите с ресорния министър Теменужка Петкова са обсъдени 3 варианта: първият – за едностранно прекратяване на 15-годишния договор, които изтича през 2026 година; вторият – договор за разлика – модел, който се планира да минат ВЕИ производителите и третият – цялостно компенсиране на невъзстановяемите разходи. Българското правителство е избрало последният, разкри Маркет. „ Кабинетът ни предостави методология за изчисляването на невъзстановяемите разходи, по която работим. Анализът ще бъде началото на един преговорен процес, за който не мога да кажа колко ще продължи. Надявам се в рамките на преговорите да постигнем максимално ползотворни резултати както за българската страна, така и за нас като инвеститор, Защото, не еднократно сме доказвали важността на централата за българската енергийна система“.

Изпълнителният директор припомни, че през януари 2017 година, който беше най-студен за последните няколко години, благодарение на безпроблемното функциониране на мощностите не се стигна до спиране на тока. Маркет припомни още, че надеждността на централата през годините е призната от няколко кабинета – на Костов (2001), на Сакскобургготски (2005), на Станишев, и от Борисов през трите мандата. „Що се отнася до договорите, неправилно е да се говори, че дългосрочният договор е подписан от Костов. Първият договор е подписан още през 1998 г., а по време на кабинета „Костов“ просто беше ни преподписан договор“, отбелязва Маркет за хронологията на документите с държавата.


Диалог и отстъпки

За добрия диалог с държавата изпълнителният директор посочва водените през 2016 година преговори за отстъпки, за да се стабилизира енергийния сектор. „Преди 2 години се договорихме да намалим цената за разполагаемост с 14 процента. Ефектът се изразява в 50 милиона лева, спестени от НЕК на годишна база или около 550 млн. лева за целия срок на договора“

Погледът на инвеститора

Наред с диалога за дългосрочните договори ръководството на централата са обсъдили с държавата и поредните поправки в законодателството и развитието на сектора през следващите години. Според Маркет, енергетика ще се фокусираха върху ВЕИ индустрията. „Видяхме приемането на нови изменения в закона, които въведоха т. нар „договори за премия“, с което беше променен за пореден път профила на пазара. Надяваме се с поправките да се постигне една по-стабилна среда, защото бъдещите инвеститори гледат първо през погледа на инвеститорите, които са вложили пари в страната. Непрекъснатите регулаторни промени не са нещо, което оказва добро влияние на инвестиционния климат“.

В момента, според наблюденията на Оливие Маркер, е два пъти по-скъпо да вземеш заемен капитал за инвестиционен проект в България, отколкото в Германия. Това се дължало на инвестиционния риск в страната. „По тази причина намаляването на инвестиционния риск посредством една стабилна регулаторна среда в крайна сметка би довела до изпълняването на нашите цели, осигуряването на електричество на една пазарна цена и привличането на инвеститори, които биха отишли в пазар, където регулаторната рамка е ясно предвидима“, подчерта Маркет.

Разследване за държавна помощ

По отношение на друг казус внесения през 2014 година иск от КЕВР в Европейската комисия да започне разследване дали дългосрочните договори представляват държавна помощ, Оливие Маркет заяви, че към момента няма официално решение на Брюксел. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.04264
GBP GBP 1 2.31555
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.53808
USD USD 1 1.82549