Парламентът иска държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовири"

България 22.05.2018 17:42

Да бъде създадено Държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовири" - юридическо лице, което да управлява и стопанисва язовирите, гласува парламентът на първо четене с промени в Закона за водите. То ще е бюджетно предприятие и ще облекчи в голяма степен местните власти при поддържане на язовирите или грижата на държавата по отношение на тези водни обекти, за които има затруднения по поддръжката на техническото им състояние и безопасната експлоатация.

Извън обхвата на новата структура остават язовирите, стопанисвани от НЕК, "Напоителни системи", ВиК-операторите.

Вносител е Емил Христов /ГЕРБ/, но предложенията са изработени съвместно с Министерството на икономиката, НСОРБ и Държавната агенция по метрология и технически надзор /ДАМТН/.

Предвижда се и класификация за язовирите на "големи" и "малки", с което да се разпишат различни изисквания по отношение поддръжката им в изправно техническо състояние и осигуряване на безопасната им експлоатация, реши на първо четене парламентът.

Язовирите ще се класифицират и по тристепенна скала за потенциална опасност, което ще е в прерогативите на комисия, назначена от областните управители, за обследване на язовирните стени на територията на областта.

Предлага се и да бъде въведен още един случай на публична общинска собственост върху водните обекти и водностопанските системи и съоръжения с цел уреждане на случаите при отказ от право на собственост върху недвижим имот-язовир. По този начин общината, ставайки собственик на такива язовири, ще може да ги предоставя на концесия и така да се гарантира техническата изправност и безопасна експлоатация на съоръженията.

Собствениците на язовирни стени и съоръженията към тях ще могат да възлагат на операторите да изготвят аварийните планове, като с това се постига синхрон между изискванията на два нормативни акта - Закона за водите и Закона за защита при бедствия.

С предложения законопроект се предоставя право на собствениците да заявят пред председателя на ДАМТН желанието си за ликвидиране и/или извеждане от експлоатация на язовирни стени и съоръжения към тях. Целта е да се регулира процесът на ликвидиране на язовири само по воля на техните собственици и да се избегне самоволно разрушаване на съоръжения, без отчитане на обществения интерес.

Регламентират се и случаите, в които ще могат да бъдат прилагани принудителни административни мерки.

Повече от 5700 язовира има на територията на страната, тези промени гарантират добрата им поддръжка и превенция, коментира председателят на комисията по околна среда Ивелина Василева. Въвежда се и механизъм, чрез който държавата ще може да се погрижи за язовирите, които са в най-критично състояние чрез създаването на държавно предприятие, допълни тя.
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447