Наши учители в чужбина пишат нови учебници

ЕС и Свят 27.04.2014 08:18

Учители от българските школа в чужбина правят свои учебници заради неразбираемо за децата съдържание. „Учебниците, по които учат децата, не са съобразени с особеностите на страната, в която те живеят. Затова представяме информацията чрез презентации на PowerPoint по начин, по който те биха я разбрали”, обясни президентът на асоциация „Родина” и учител в българското школо в испанския град Сеговия Веселина Маринова, цитирана от в. Монитор.

Заради липсата на средства преподавателите разпечатват част от новите материали на листа за всеки един ученик. „Съдържанието на учебниците не е съобразено с факта, че за доста от децата българският вече не е първи език. Трябваше ми доста време, за да обясня на децата какво е екзархия”, обясни учителят в българското училище във Виена „Св. св. Кирил и Методий” Красимира Шарф.
Преподаватели от българските училища от всички точки на света дискутираха проблемите с учебниците и помагалата на конференцията “Модели за качествено изучаване на български език в чужбина” във Виена, а от Министерството на образованието обещаха да адаптират темите по география и история на България, така че те да бъдат разбираеми за децата. В момента в чужбина има 179 български училища, в които се обучават 14 851 деца.

Всяка събота и неделя българчетата между 6 и 18 години учат български език, история и география. Седемгодишният Кристиан е едно от децата, които посещават българо-австрийското училище във Виена. „Харесва ми, учим азбуката, песни и стихчета”, разказа първолакът.

Родителите на Кристиан живеят във Виена вече 19 г. Завършили висшето си образование в австрийската столица и към днешна дата нямат намерение да се върнат в родината си. За разлика от семейството на Крис, все повече българи, емигрирали в Испания, стягат куфарите за България.

„Тези семейства изпращат децата си в българско училище с мотива да се адаптират по-лесно след това в българската образователна система”, разказва още преподавателят в училището в Сеговия Веселина. През тази учебна година в неделното училище в града учат 78 българчета. „За малките деца е по-трудно, но по-интересно. Те са любопитни. По-големите са по-демотивирани, защото вече са интегрирани в испанската среда”, обясни Веселина. Най-голямата трудност за децата обаче е липсата на свободно време, защото през седмицата ходят в испанско училище, а в почивните дни – в българско. В иберийската страна има 134 неделни училища.

В някои области и градове има дори по няколко български школа. Въпреки това обаче в български училища ходят не повече от 20% от децата ни в Испания, показват данни на асоциация „Родина”. Половината от посещаващите съботно-неделните занимания са родени на Пиренейския полуостров.

CHF CHF 1 2.09763
GBP GBP 1 2.34329
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.38766
USD USD 1 1.86358