ЕС и Свят 25.11.2024 19:02 Снимка: ДНЕС+
В САЩ виждат Хонконг като център за нарушения на американските санкции
Членове на Камарата на представителите на САЩ са изпратили писмо до министъра на финансите Джанет Йелън, призовавайки за преоценка на отношенията с банковия сектор на Хонконг. Според информация на Wall Street Journal, писмото е подписано от двамата лидери на Комисията за Китайската комунистическа партия на Конгреса на САЩ - републиканеца Джон Муленар от Мичиган и демократа Раджа Кришнамурти от Илинойс.
Писмото твърди, че Хонконг се е превърнал в център за нарушения на американските търговски санкции, включително износ на контролирани западни технологии към Русия и създаването на фиктивни компании за закупуване на ирански петрол. В него се казва, че Хонконг се е превърнал от "доверен глобален финансов център" в "ключов играч в задълбочаващата се авторитарна ос на Китай, Иран, Русия и Северна Корея."
Писмото цитира данни, според които близо 40% от стоките, изпратени от Хонконг към Русия през 2023 г., са високотехнологични артикули като полупроводници. Тези технологии могат да бъдат използвани от Русия за военни цели в конфликта в Украйна.
Конгресмените заявяват, че е време да се постави под въпрос дългогодишната политика на САЩ спрямо Хонконг, особено спрямо неговия финансов и банков сектор. Според тях, настоящите отношения може да не са подходящи, имайки предвид ролята на Хонконг в нарушенията на международните търговски санкции.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.2185 |
RON
|
10 | 3.84567 |
TRY
|
100 | 4.02573 |
USD
|
1 | 1.69277 |
Последни новини
- 19:37 Чии са дроновете, които всяват смут в Стария континент?
- 19:30 Бивш зам.-министър на отбраната на Украйна: ВСУ трябва да се евакуират от Покровск и Мирноград
- 19:22 Китай отхвърли твърденията на Тръмп, че провежда ядрени опити
- 19:14 Русия и Китай се разбраха за още инвестиции, енергетика, транспорт, селското стопанство и др.
- 19:07 „ДийпСтейт“: Русия продължава да напредва в ключовия град Покровск
- 19:00 Проучване предрича край на човечеството след 314 години
- 18:53 Били Айлиш подразни Марк Зукърбърг с критика към алчността
- 18:44 "Война на дронове" се разгръща в Европа