Руснаците дойдоха, правят си училище

България 05.07.2013 09:30

Бургас може да стане първият български град, в който да се открие изцяло руско училище. Вече върви такава кореспонденция между България и Русия, научи “24 часа”.
Хиляди руски граждани се заселват у нас трайно, приемат българските си имоти не като втори дом край морето, а като основно жилище.

По данни на Руския център в Бургас броят на постоянно пребиваващите в областта стига вече до 6000 души, като през лятото се увеличава двойно. Според почетния консул на Русия в Бургас Тонко Фотев те са вече 10 000 души. Тенденцията била да се заселват и рускоговорещи от Украйна и Казахстан.

“Като станах кмет преди 6 г., в Бургас русначетата бяха 4, а сега са 250”, заяви Димитър
Николов. “Нуждата от такова учебно заведение става все по-належаща. Изпратили сме предложение до МОН и с тяхното министерство вървят преговори за стиковане на учебната програма”, заяви зам.-кметът по образование Йорданка Ананиева.

Имало и вариант да учат в българско училище, в което да има СИП по руски програми, но засега не е одобрен. Предварителните планове били училището да отвори тази есен, но детайлите по програмата забавили откриването. Сега русначетата на постоянно пребиваващите им родители учат в български паралелки.

Според преподаватели бързо усвоявали материала и се чувствали комфортно сред връстниците си. Засега още няма яснота къде ще е училището. В който и район да е, жилищата автоматично ще скочат, тъй като руснаците с деца ще се заселят около училището, обясняват брокери на недвижими имоти.

Иначе обичайна гледка по крайбрежието ни е и извън сезона по централните улици и в Морската градина на Бургас да се срещат млади рускини, които разхождат едно или две деца. Обикновено са сами, защото главата на семейството често пътува до Русия.

Първи усетиха накъде вървят нещата брокерите на недвижими имоти. Застиналият допреди 2-3 г. пазар се оживи благодарение на руската “инвазия”. Началото поставиха пенсионерите, които инвестираха спестявания в по-спокойни места - обикновено в малките крайбрежни градчета.

Сега можем да кажем, че интересът е концентриран в големия град, казва Диана Иванова, представител на голяма агенция.

По-заможните руснаци не се интересуват от цената - дали е със 100 евро по-скъпо, или по-евтино. Те търсят луксозни жилища близо до здравно заведение, парк, магазини, показват наблюденията на брокери.

Една от най-модерните сгради в Бургас, вдигната през последните години от стъкло и алуминий до Морската градина, е основно изкупена от руснаци. След хранителните магазини със сельодка, кефир, десетки видове водка и други храни, включително и хляб, произведени в Русия, в центъра на града се появи и голяма книжарница с томове литература и детски книжки на руски.

Големите вериги хипермаркети се надпреварват да им правят отстъпки за групово пазаруване, които варират между 5 и 20% в зависимост от стоката. Особено през лятото заради големия брой руснаци двата мола в Бургас работят на пълни обороти. Често срещана гледка е автобуси с туристи от курортите да спират пред магазина и след два часа ги извозват обратно.

Наскоро екип от Бургаския свободен университет, който разработва методика, свързана с нагласите на имигрантите, оповести данни от своите проучвания. Според тях постоянно пребиваващите у нас руснаци се делят на 2 основни групи - пенсионери и хора в
активна възраст.

Напливът на първите бил най-силен преди 5-6 г. Сега нараства броят на младите имигранти, които идват тук заради по-добрите условия на живот или за да правят бизнес.

Руската общност вече дава заявка и за активно участие в обществения и културен живот. На тазгодишния 24 май при откриването на традиционната изложба на бургаските художници поздравление поднесе Наталия Аринова, една от създателките на информационния център “Руска реч”. Идеята на инициаторите е, от една страна, децата на сънародниците им да не забравят книжовния си майчин език, а от друга - да дадат възможност на българите да научат руски.

Семейството на Аринова е пристигнало от Казахстан. Не сме единствените, има и други фамилии, голяма част от християните в последните години решават да напуснат Казахстан и България е едно от предпочитаните места, казва Аринова.

Руските деца научават бързо български. В момента имаме курс, който трябва да подготви 10-12 деца, за да могат през есента да започнат в българско училище, казва Аринова.

За трайното заселване на руснаците говори и фактът, че все повече руски фирми искат да инвестират в региона. Една от големите компании “Мостовик” подписа наскоро договор за 140 млн. лв. с община Бургас за изграждане на океанариум в парк “Езеро”.

“Много е добре, че се заселват в Бургас и тенденцията се очертава трайна. Най-важното е, че се чувстват добре. Това е шанс за нас, тъй като задвижват и икономиката на региона, а и покрай инвестициите откриват нови работни места. Само за поддръжката на океанариума ще бъдат наети 40 биолози”, каза бургаският кмет Николов.

Преди дни той преговаря с друга голяма руска компания, която е готова да открие завод за производство на хирургически игли и конци. Заради масовото заселване на руснаци в региона Бургас вече е задвижил процедура по откриване на генерално консулство.
“Готови сме да им предоставим помещения в дома на “Лукойл”, заяви кметът, който разговарял на тази тема с посланик Юрий Исаков.

След областния център второто най-предпочитано място за постоянно пребиваващи руснаци е Поморие. В градчето на 20 км от Бургас си имат квартал “Малката
Москва”.

Допреди 2-3 г. тук се чуваше и българска реч, но сега, откакто съм пристигнала, разговарям само на руски, казва Марина Шахатарова. Преди да купим апартамент в Поморие, съпругът ми обиколи цялото Черноморие. Спряхме се на това място, казва Марина. Тя с интерес научава, че се готви откриване на руско училище.

Апартаменти в Поморие са си купили и няколко техни приятелски семейства. Това ни кара тук наистина да се чувстваме у дома, казва Марина. Руснаците не крият, че един от аргументите им да изберат България са и цените.

Все още нямаме официална статистика, но вероятно руските граждани с имоти в общината са 6-7 хил., казва кметът Иван Алексиев.



Дочка Димова, управител на Руския център: Език, топъл климат и евтини имоти ги водят тук

- Г-жо Димова, с какви проблеми най-често се сблъскват руснаците в България?

- Определено имотни, тъй като там са инвестирали най-много средства. Едно от нещата, срещу които роптаят, е устройственият правилник. Той се разписва още със закупуването на апартамента и ги задължава да плащат огромни суми годишно, за които впоследствие научават. Срещат се и имотни измами, като най-често се оказва, че някои са си купили жилище с ипотека, без да знаят.

- А от отношение на българите към тях оплакват ли се?

- Не, и точно в това отношение ние се явяваме най-конкурентната страна, защото се оправят и без да знаят език. По-скоро се оплакват от бюрокрацията, като казват, че у нас тя е по-голяма, отколкото в Русия. Парадокс например е, че в служба “Миграция” в Бургас, която работи с чужденци, няма човек, който да знае език, а руснаците са 99% от клиентите им.

- Считате ли Турция като конкуренция, тъй като за тях там не се изискват визи?

- Визите наистина са проблем, тъй като е много затруднен режимът при издаването им и в това отношение Турция сериозно ни конкурира.

- С какви визи влизат обикновено руснаците в България?

- Обикновено с туристически в началото и след това, като си закупят имот, им оправяме документите, с които да се явят в посолството и да вземат виза D за дългосрочно пребиваване. С нея и още няколко други книжа вече кандидатстват в служба “Миграция”, за да им се издаде лична карта на чужденец, която се продължава всяка година. Тук искам да уточня, че закупуването на имот в България не ги прави автоматично притежател на такъв документ.

- Докога според вас ще продължи този бум на заселване по Черноморието?

- Пикът ще е до година-две. За разлика от минали години сега предимно се търсят апартаменти в Бургас, а не по курортите.

- Само на липсата на езикова бариера ли се дължи любовта им към България?

- Става въпрос за съвкупност от много неща, което предполага развитието на един голям руски пазар у нас.
Липсата на езикова бариера е важна, но най-вече си казва думата фактът, че в Русия имотите са два пъти по-скъпи. Хубавият климат по морето ни също е много важен компонент за заселването на руснаците.

- Каква е таргет групата на руснаците, които се заселват по морето ни?

- От всички прослойки са. Не идват само младежите, които идват предимно за почивка и после се прибират в родината. /24chasa.bg

CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481