101народни песни за морето излизат от забрава

Любопитно 25.11.2011 16:24

Сборникът на проф. Анчо Калоянов „Разигра се Черно море- 101 български народни песни за морето“ провокира преосмисляне на темите от фолклора в бита и душевността на предците. Темата обхваща всички краища на България и доказва древната връзка на „вътрешния“ свят със стихията на водата.

Антични митове, християнски чудеса, битки с чудовища се откриват в сюжетите, белязали народната памет. В нея Свети Никола раздава пясък за берекет, спасява триста юнаци от водна стихия, носи риба за трапезата, а Божията майка пътува по море към Света гора. Цикълът е наречен от автора „Сред морето чудно дърво“ и е първи в книгата, съобщават от „Издателство МС“ ООД.

12 песни попадат в раздела „Девойка презморчанка“. Моми и млади невести се борят с опасности, за да бъдат с любимия човек, а сред юнаците са персонажи като Крали Марко, Секула детенце, гърче- латинче и др. „Сред морето златна ябълка“ е песента, записана в Аврен, за мома Соколина, сватбата й с Филип Маджарин и премеждията с двуглави лами, пазещи вълшебното дърво. Препратките към исторически и легендарни събития се откриват и в три песни за морски поход срещу Малта, две от тях са записани в Родопите.

Изненадващо попадение са песните за опасния труд на гемиджиите, мечтите им да пращат на всеки от близките хора армагани, за да не ги забравят. „Гемиджия от Троян проклина съдбата си“ е записана в два варианта, все за четирима братя, избрали различен занаят. Най-тежка е съдбата на морския човек и той търси надежда в обичаната жена.

Песните от цикъла за вярност и вричане са 25. Цикълът е наречен „На дън море бисер свети“ по име на песен от Габрово. Сборникът е съставен от проф. Анчо Калоянов с участие на негови студенти и е подкрепен от Община Варна. Спечелил е и конкурс на министерството на културата. Между 1964 и 1968 г. Калоянов е уредник в музея в Дългопол, по-късно преподава фолклор във Великотърновския университет. В научните му интереси попадат архаични пластове на българския фолклор (митология, езичество, шаманство), проблемите на българската култура и религиозен опит от ранното Средновековие до ново време. Книгата му „Добър юнак с добра коня“- 152 обредни песни от село Аспарухово /Ченге/- Варненска област, издадена през 1986 г., се посочва от изследователи като труд с европейска характеристика.

CHF CHF 1 2.1044
GBP GBP 1 2.3487
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.38858
USD USD 1 1.85809