Д-р Питър Уилямс: Библията е сборник от исторически документи

Избрано 07.04.2010 12:47

Питър Дж. Уилямс е директор на центъра за библейски изследвания „Тиндейл Хаус” в Кеймбридж, Англия и почетен старши преподавател по библеистика в Абърдийнския университет, Шотландия. Специалист е в изследването на Стария и Новия завети. Д-р Уилямс гостува във Варна снощи и изнесе лекция, в която представи аргументи, че всъщност Библията е много по-ценен исторически източник, отколкото обикновено се смята.

- Д-р Уилямс, доколко Библията е исторически документ, а не митологичен и фолклорен сборник?
- Моята теза е, че това е всъщност един сборник от исторически документи. Фактологичните доказателства сочат, че Евангелията са основани на свидетелствата на очевидци. Не мога да покажа убедително същото за Стария завет, но мога да кажа, че историческият материал, с който разполагаме за него, е с най-високо качество, сравнено с историческия материал, с който разполагаме за какъвто и да е друг древен документ или епоха. Разбира се, не можем да докажем, че всичко записано в Библията е истина.

- Бихте ли посочили поне три неоспорими истини, които можем да намерим в Библията?
- Библейските автори, които са написали Новия завет, са познавали много добре времето и местата, където Исус от Назарет е живял и учил. И няма никакво съмнение, че е имало човек на име Исус, който е развивал своята дейност в Галилея и Назарет. Както и че хората, които са живели по неговото време, са вярвали, че той е извършил чудеса. Несъмнено е също така, че е живял по времето на Пилат Понтийски, че след неговата екзекуция тялото е положено в гробница и че след три дни хората внезапно са стигнали до заключението, че той е въскръснал от мъртвите.

- Защо рождението на Исус Христос винаги се отбелязва на една и съща дата, а със смъртта му не е така?
- През II век в църквите е имало дискусия дали датата на Въскресение Христово трябва да се мести в зависимост от пълнолунието, или винаги това да бъде съгласувано с деня на еврейската Пасха. Тъй като Великден винаги е свързан с еврейския празник, а той се мести в зависимост от пълнолунието, понеже календарът им е бил лунен. Рождество Христово пък е просто празник, който ни напомня, че Исус е бил роден на определена дата, макар да не разполагаме с достатъчно категорични факти, че той е роден именно през декември или през януари.

- Един български философ обаче твърди, че Исус е умрял на 8 април. Какъв е Вашият коментар?
- Бих казал, че трети или седми април са по-вероятните дати, но това не е толкова голямо разногласие. Зависи коя година точно се приема за годината на смъртта на Исус. Най-вероятните години са 30-а или 33-а сл. Хр. и вече от тук се прави изчисление, във връзка с юдейската Пасха, коя е точната дата на Христовата смърт.

- Доколко според Вас Библията е свързана с астрологичните вярвания?
- Според мен няма убедителни доказателства, че вярванията на библейските автори са свързани по някакъв начин с астрологията. Най-силната връзка, която намираме в Библията, е когато тримата влъхви идват от Изток, за да се поклонят на младенеца, виждайки Витлеемската звезда. Но няма никакво основание да смятаме, че тази звезда има нещо общо с предсказания на модерната астрология.

- За първи път сте в България, как Ви се стори Празникът на празниците във Варна?
- Радвам се, че съм тук. За мен беше удоволствие в неделя на Въскресение да бъда във Варна и да го отпразнувам по този чудесен начин, както правят хората тук.

CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481